https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber 50 milyon liralık mesafelerde 19 tutuklama vakası

50 milyon liralık mesafelerde 19 tutuklama vakasıVatandaşların kripto varlıklarına el koyarak 50 milyon lira haksız kazanç elde eden şebekeye yönelik İzmir merkezli “Cüzdan Operasyonu”nda gözaltına alınan 19 zanlı tutuklandı. Operasyonda zanlılardan ele geçirilen çok sayıda dijital materyalin incelenmesinde, zanlıların müştekileri dolandırmak amacıyla sahte internet sitesi kurdukları, başkalarının telefon hattını çektiği, paralarla fotoğraf çektikleri ve yazışmaların içeriklerinin tespit edildiği belirlendi. parayı kendi aralarında havale ettiler.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medya platformlarından biri olan gerçeğe yakın taklit site oluşturdu. ve bunun için GSM onay kodu alan vatandaşların kripto para hesaplarına el koydu. Siber polis ekipleri, çok sayıda vatandaşı bu şekilde dolandıran 2’si Gürcü, 1’i Ukrayna vatandaşı 64 zanlının yakalanması için tedbir aldı. İzmir merkezli Adana, Aksaray, Ağrı, Aydın, Ankara, Antalya, Bursa, Isparta, İstanbul, Hakkari, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla, Niğde ve Samsun’da eş zamanlı düzenlenen baskınlarda 48 zanlı gözaltına alındı. Başlık aramalarında çok sayıda dijital eser ele geçirildi.

50 milyon liralık dolandırıcılık

Olay araştırmalarında, dolandırıcılar popüler bir kripto para sitesini telefonlarda taklit etti ve ‘5. Kripto para biriminin mesaj yoluyla gönderilen bağlantıya tıkladığında kullanıcı adı ve şifreyi giren vatandaşlara ait olduğu ve ardından GSM onayı ile kripto para birimine el konulduğu öğrenildi. Ağ üyelerinin ele geçirdiği kripto hesaplardaki paraların yurt dışındaki dolandırıcıların hesaplarına aktarıldığı ortaya çıktı. Dolandırıcıların bu şekilde çok sayıda vatandaşı yaklaşık 50 milyon lira dolandırdığına karar verildi.

Yazışma ortaya çıktı

Öte yandan zanlıların, süreçte ele geçirilen dijital materyaller üzerinde yaptığı inceleme sonucunda müştekileri dolandırmak amacıyla sahte internet sitesi oluşturduğu, başkalarının telefon hattını çektiği, sosyal medya platformlarında sahte reklam sloganları oluşturduğu ve kimliğini kullandığı, sırasında çok sayıda vatandaşın telefon ve e-posta adreslerini yapmışlar ve dolandırdıkları paraların çekilen fotoğrafları ile parayı transfer ettikleri yazışmaların içeriği de ortaya çıkmıştır.

19 şüpheli tutuklandı

Emniyette gözaltına alınan 48 sanığın işlemleri tamamlandı. 18 farklı ilde tutuklanan 14 zanlı ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 34 zanlı adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkan zanlılardan 19’u tutuklanırken, 15 zanlı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. – izmir

İzmir Emniyet Müdürlüğü Sayfa 3 haber

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın