https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber 50 milyon TL’lik ‘kripto para’ dolandırıcılığından 19 tutuklama

50 milyon TL’lik ‘kripto para’ dolandırıcılığından 19 tutuklamaİzmir merkezli 17 ilde, popüler kripto para borsası sitelerini kopyalayan ve vatandaşların kripto para birimlerine el koyan zanlılara yönelik operasyonlarda 48 kişi tutuklandı. Zanlıların toplam 50 milyon TL haksız kazanç elde ettiği belirlenirken, adliyeye sevk edilen 34 zanlıdan 19’u tutuklanırken, 15’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İzmir Emniyet Müdürlüğüİzmir, Adana, Aksaray, Ağrı, Aydın, Ankara, Antalya, Bursa, Isparta, İstanbul, Hakkari, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla, Niğde, Samsun Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, sahte internet siteleri üzerinden vatandaşlar tarafından kullanıldı. Kripto para ele geçiren kişilere yönelik operasyon gerçekleştirdim. Operasyonda haklarında yakalama kararı çıkarılan 64 kişiden 48’i tutuklandı.

Şüphelilerin popüler kripto para borsası sitelerine benzer sahte siteler açıp bunları internet arama motorlarında üst sıralara çıkardıkları, çeşitli sosyal medya hesapları ve popüler çevrim içi borsaların isimlerini tanıtarak açtıkları sitelere yönlendirdikleri belirlendi. ve ödüllerin verilmesi. Şüphelilerin, sahte siteye giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifrelerini yazan kişilerin bilgilerini ele geçirdikten sonra vatandaşlara telefonla ulaşarak GSM onayı aldıkları, bu sayede çok sayıda kişinin kripto paralarını sitelerine gönderdiği belirlendi. yabancı hesaplar Zanlıların bu yöntemle toplam 50 milyon TL para kazandığı belirlendi. Dolandırıcılık şebekesinin lideri olduğu ortaya çıkan ve yurt dışında yaşayan Ukrayna uyruklu RP’nin çoğu zaman haksız kazanç ve kumarla lüks bir hayat sürdüğü belirlendi. Müşteri temsilcisi gibi sundular. , Kripto varlık borsasında hesaba giriş yapanlara hediye kripto para verileceği ilanını gördüm. Linke tıklayıp açılan sayfada kullanıcı adı ve şifremi girdim. Bunun üzerine cep telefonundan arandım ve kendisini varlık borsasının müşteri temsilcisi olarak tanıtan kişi “hesabınızda şüpheli işlem var” dedi ve bir e-posta gönderdi. E-posta adresime gönderilen bir onay kodu isteyin. Bu kodun paylaşılmasının ardından 370 bin TL’lik kripto paramın benim iznim olmadan hesabımdan başka bir hesaba aktarıldığı bildirildi. , M.Ö. toplam 70 bin TL’lik tacize uğradığını da söyledi. 34 zanlıdan 19’u tutuklandı

Öte yandan operasyonda tutuklanan 48 zanlıdan 14’ü ifadesinin ardından serbest bırakılırken, 34 zanlı da adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen 34 zanlıdan 19’u tutuklanırken, 15’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü güncel İzmir haberleri

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın