medyauzmani.com

AB gözlemcisi, sabit kripto ihraççıları için sermaye ve likidite kuralları önerdi – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Avrupa Birliği bankacılık gözlemcisi, bugün sabit kripto para ihraç eden şirketlerin sermaye yeterliliği kurallarına uyum sağlamasını içeren teklifini sundu. 

Avrupa Birliği, geçtiğimiz aylarda kripto para ve sabit kripto varlıklar için dünyanın en kapsamlı yasasını hazırlayan birlik olarak öne çıktı. Bu kural dizisinin bir parçası olarak şimdi Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), sabit kripto ihraççıları için Haziran ayı itibarıyla  sermaye ve likidite yeterliliği konusunda standartlarının uygulamaya alınması için teklifini iletti.  

EBA, ayrıca sabit kripto paralar için rezerv olarak kullanılan varlıkların likit ve yüksek kalitede olması gerekliliğini de öne çıkarıyor. Buradaki amaç ise ihraççı şirketlerin en kötü koşullarda dahi ödemeleri aksatmaması için hızlı şekilde nakite dönebilmelerini sağlamak. EBA, ayrıca olası kriz dönemlerinde ihraççıların yatırımcılara eşit miktarda ödeme yapabilmesi için yeterli sermaye miktarını koruması gerektiği üzerinde de duruyor. Para birimi dışında altın ile desteklenen sabit kripto paralar için ise ödeme anında destek varlığın piyasa fiyatının referans alınması öneriliyor. 

EBA tarafından önerilen bu kurallar, banka dışı finansal kuruluş olarak faaliyet gösteren sabit kripto para ihraççılarının bankalarla eş değer güvence sağlamalarını ve böylece bankalara karşı sermaye ve likidite konusunda haksız avantaja sahip olmamasını hedefliyor. Mevcut teklifler, 30 Ocak 2024 tarihine kadar kamuoyunun teklif ve önerilerine açık olacak.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın