medyauzmani.com

AB Parlamentosu akıllı sözleşme kurallarını onayladı – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Kripto endüstrisindeki en önemli sektörlerden biri olan akıllı sözleşmeler, Avrupa Birliği sınırları içinde düzenlemeye bir adım daha yakın.

Avrupa Parlamentosu bugün, Veri Yasası kapsamında kamu sözleşmelerini düzenlemek için bir yasa çıkardı. Doğrudan kripto sektörünü hedeflemeyen yasa, IoT cihazlarına odaklanıyor. Öte yandan akıllı sözleşmeler yazarak çalışan bu cihazlar için DeFi cihazlarının kullanılmasını düşünen bazı yorumcular, büyümenin kripto şirketlerini de kapsayabileceğinden endişe ediyor.

Veri Kanunu kapsamında yer alan akıllı sözleşmeler, yasal çerçeveye ve ilgili veri paylaşımı konusuna dahil edilecek. Belgeler ayrıca akıllı sözleşmeler için ticari sırlara erişimi ve bunların korunmasını kontrol etmeye yönelik önlemleri de içeriyor. Yasa kapsamında AB düzenleyicileri, otonom operasyonda yer alan cihazlara imzalanan akıllı sözleşmeleri düzenlemek istiyor. Ayrıca akıllı sözleşmeler, yasaya göre diğer tüm sözleşmelerle aynı düzeyde koruma ve yasal sorumluluğa sahip olacak.

Avrupa Birliği, kripto kanunu Nisan’da oy kullanacaklar

Öte yandan, Avrupa Birliği düzenleyicilerinin, şimdiden birkaç kez ertelenen kripto para piyasaları yasası (MiCA) ile ilgili nihai oylamalarını Nisan ayında yapmaları bekleniyor. Kripto piyasasındaki en iyi planlanmış yasa olarak kabul edilen MiCa oylaması, teknik gecikmeler nedeniyle geçen yıl ertelenmişti.

Yasanın bu yılın ikinci çeyreğinde onaylanması beklense de kripto şirketlerine verilmesi gereken uyum süresi nedeniyle 2024 yılına kadar yürürlükte olması bekleniyor.

Author: Günay Caymaz

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın