medyauzmani.com

ABD istihdam raporunun istihdam yaratmada yavaşlama olduğunu göstermesinin ardından Bitcoin değeri hafif yükseldi – World Digital Media News


Bitcoin (BTC), ABD’nin Ekim ayı istihdam raporunun açıklanmasının ardından değerinde %0,25’lik hafif bir artış yaşayarak 34.412$’a yükseldi. 170.000 istihdam beklentisine karşılık sadece 150.000 yeni istihdam yaratılmasıyla istihdamda yavaşlama görüldü. Bu gelişme, Federal Rezerv’in faiz artırımlarının yavaşlayacağı yönündeki tahminleri destekliyor. Gösterge borçlanma faiz oranı %5,25-%5,50 seviyesinde kalarak faiz artırımlarında üst üste ikinci duraklamaya işaret etti.

CME FedWatch Aracı şu anda Federal Rezerv’in 13 Aralık’taki bir sonraki toplantısında bu oranın değişmeyeceğini %95,4 olasılıkla öngörüyor. Çalışma Bakanlığı’nın raporuna göre işsizlik %3,9 ile Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, günlük %2,20’lik düşüşe rağmen aylık %25’in üzerinde bir artış kaydetti. İstihdam verilerinin açıklanmasından önce Bitcoin, 30.000 $ civarından yaklaşık %15’lik bir artışla 36.000 $’ı geçtikten sonra %2’lik bir düşüşle 34.235 $’a gerilemişti.

Yaklaşan ABD Çalışma Bakanlığı verilerinin, Eylül ayındaki 336.000’den Ekim ayındaki istihdam artışının 180.000’e gerilediğini göstermesi bekleniyordu. İşsizlik oranının %3,8’de sabit kalacağı ve ortalama saatlik kazançlardaki büyümenin %4’e gerileyeceği tahmin ediliyor.

Marex Solutions’dan Ilan Solot, olumlu bir istihdam raporunun Bitcoin gibi risk varlıklarını olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Federal Rezerv’in gösterge borçlanma maliyetini %5,25’te tutma kararı, sıkılaştırma döngüsünün sona erdiği ve olası bir faiz indirimine ilişkin spekülasyonları tetikledi. Bu döngü geçen yıl başladı ve 525 baz puanlık bir faiz artışına yol açarak kripto çöküşüne katkıda bulundu.

Powell’ın güvercin tonlu yorumları, istihdam verilerinde yukarı yönlü bir sürpriz riskini artırarak dolar endeksini güçlendirebilir ve ekonomik faaliyeti, işe alımları ve enflasyonu etkileyen finansal ve kredi koşullarının ortasında Bitcoin üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın