medyauzmani.com

Binance hack olayı, ademi merkeziyetçilik risklerini vurguluyor


Orijinal kripto para borsası Binance zinciri, istismarının milyonlarca dolarlık kripto para birimini açığa çıkarmasından sonra Perşembe günü askıya alındı.

Olay açıkça kripto dünyasına şok dalgaları gönderdi, ancak aynı zamanda ademi merkeziyetçiliğin tehlikelerini de vurguladı.

Beni yanlış anlama. Ademi merkeziyetçilik, kripto para biriminin dayandığı her şeyin tartışmasız en büyük direğidir. Finans, para ve genel olarak ekonomi hakkında bildiğimiz her şeyi alt üst etme şansına sahip bir kavram. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilir.

Ancak Binance olayı, kripto para biriminin bu erken aşamasında – Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin teknik incelemesini yalnızca 2008’de yazdığını unutmayalım – ademi merkeziyetçiliğin de bazı çok gerçek riskler taşıdığını vurgulamaktadır.

Binance’e ne oldu ve ademi merkeziyetçiliğin bununla ne ilgisi var?

Bir saldırgan Perşembe gecesi geç saatlerde Binance’in fırsatını hedef aldı ve zincirdeki ilk hamleler iki milyon BSC jetonunun çapraz ateşte olduğunu gösterdi.

BNB Chain, 100 milyon dolardan fazla varlığın taşındığını tahmin ediyor, ancak yaklaşık 7 milyon dolarlık varlıkların neredeyse anında dondurulduğunu ve genel kayıpların azaltıldığını doğruladı.

Tüm zinciri durdurma kararı Binance’in inanılmaz bir hamlesi. Dediğim gibi, blockchain’in merkezi olmayan olması gerekiyor. Bu bölüm BNB’nin tam tersi olduğunu gösteriyor.

Bu açıkça her türlü sorunu gündeme getiriyor. Cryptocurrency uzmanları, bunun tüm ekosistemi yöneten tek bir şirket olduğu gerçeğine tutunuyor – tıpkı Web 2.0 gibi ve kriptonun savaşmaya çalıştığı şey gibi.

Bir noktaları var. Bir kez daha, Binance’in 7 milyon doları dondurma yeteneği, kripto para biriminin mantrasına aykırı olsa da, merkezileştirmenin de avantajları olduğunu gösteriyor. 7 milyon dolar, buradaki hack’in toplam miktarına kıyasla sönük kalabilir, ancak yine de çok fazla para. Ve hala erken – bunu okuduğunuzda daha fazla müsadere olabilir.

Binance’in itibarı zedelenecek mi?

Binance, piyasada güçlü bir konumdan faaliyet gösteriyor ve çok popüler bir CEO tarafından düzenleniyor ve aslında bu olayın büyük ölçüde göz ardı edileceğini düşünüyorum.

Binance daha önce bir kez saldırıya uğradı bile. Bu aynı zamanda, tüketicilere doğrudan bir saldırıdan ziyade, teknik olarak 100 milyon dolarlık sihirli bir BNB üretimidir, önemli bir ayrımdır (her ne kadar BNB sahipleri için hala korkunç bir haber olsa da).

Daha önce Binance müşterileri hedef alınmıştı. 2019’da bilgisayar korsanları 40 milyon dolarlık bitcoin çaldı. Binance, müşterilere, etkilenen herkesin tazmin edileceğine dair güvence vermek için hemen harekete geçtiği için örnek bir tepki verdi. Tam olarak da öyle oldu! O zamandan beri, böyle bir şey tekrar olursa müşterilere geri ödeme yapmak amacıyla bir sigorta fonu bile kurdular.

Şifreleme gibi gelişmekte olan bir teknolojiyle, bu şeyler ne yazık ki olmak zorunda. Binance gibi şirketler, müşterilerine fonlarının her zaman güvende olacağına dair güvence verirken, algılanan riskler açıkça azaltılıyor.

Ancak bu ancak bir dereceye kadar merkezileşme ile mümkündür. Tamamen merkezi olmayan bir dünyada, bunun gibi bir istismar cezalandırılmaz. Aslında, burada varsayımsal olmama gerek yok – müşterilerin her zaman onlardan paraları çalınıyor ve nadiren bir sığınak var.

Dediğim gibi, ademi merkeziyetçilik güzel bir şey. Ancak bu bölüm, aynı zamanda riskler de taşıdığına dair dostça olmayan bir hatırlatmadır ve endüstri kendini başlatırken, yenilikler geliştirirken ve işler devam ederken, müşterilerin bunu akıllarında tutmaları gerekir.

Orada güvende kalın.Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın