medyauzmani.com

Bitcoin (BTC), FTX fiyaskosundan bu yana yüzde 70 arttı – World Digital Media News


CoinDesk, 2 Kasım 2022’de yayımladığı haberle Sam Bankman-Fried’ın kurduğu, o zamanların en büyük üçüncü kripto borsası FTX’in çöküşüne yol açan olaylar zincirini tetikledi.

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), gelişmelerle birlikte dibe vurdu. Ancak o zamandan bu yana yüzde 70 oranında toparlanarak yeniden 34 bin dolar civarına yükseldi. Bununla birlikte FTX ve Alameda’nın piyasada açtığı sorunlar, zayıf likidite ve piyasa derinliği açısından sektörü etkilemeye devam ediyor.

Kaiko’nun araştırma analisti Dessislava Aubert, Bitcoin ve Ether’in (ETH) yanı sıra ilk 30 altcoin’in şu anda 800 milyon dolar değerinde piyasa derinliğine (yüzde 2) sahip olduğunu söylüyor. Bu, geçtiğimiz yıla göre yüzde 55 daha düşük bir rakam.

Başka bir deyişle, bir yıl önce fiyatları yüzde 2 oynatmak için en az 1,8 milyar dolar değerinde emir gerekiyordu ancak şu anda 800 milyon dolar yetiyor.

Kaiko tarafından “Alameda boşluğu” olarak adlandırılan likiditeki bu bozulma, büyük emirler oluşturmak isteyen trader’lar için daha yüksek slippage maliyeti anlamına geliyor. Slippage (kayma), bir işlemin beklenen maliyeti ile gerçek maliyeti arasındaki farkı gösterir.

Alameda, iflas etmeden önce Bitcoin, Ether ve altcoin’ler için milyarlarca dolarlık likidite sağlayan lider bir piyasa yapıcısıydı. FTX de açık pozisyon ve işlem hacmine göre sektörün üçüncü en büyük konsolide vadeli işlemler borsasıydı.

Teknik verilere göre Bitcoin için piyasa derinliği, üçüncü çeyrekte 250 milyon dolarken Ekim ayında 350 milyon dolara yükseldi. Kripto para birimi Ekim ayında yüzde 28 artarak Ocak ayından bu yana görülen en büyük tek aylık yüzde kazancını kaydetti.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın