medyauzmani.com

Bitcoin ETF kararlarının 2024’e ertelenmesine rağmen kripto piyasasında pozitif görünüm devam ediyor – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son olarak Franklin Templeton ve Hashdex’in sunulan spot Bitcoin ETF başvurularına yönelik kararını erteledi. Erteleme kararı, iki şirketin de başvuru penceresinde zaman çizelgesini uzatmış oldu.

SEC tarafından alınan bu kararlarda dikkat çeken nokta ise Franklin Templeton’ın başvurusuna erken cevap verilmesiydi. Zira Templeton, fonu için başvurusunu güncellemeyen tek şirketti. Buna göre bütün Bitcoin ETF başvuruları için karar tarihi en erken 10 Ocak 2024 tarihine çekilmiş oldu. 

ETF uzmanları ise SEC’in bu kararın taktiksel bir hareket olduğunu iddia ederken düzenleyici kurumun tüm başvuruları aynı anda onaylama ihtimalini artırdığını düşünüyor. Yorumcular, son gelişmeleri değerlendirerek SEC’in herhangi bir şirketin ilk olma avantajına sahip olmadan borsada işlem gören fonlarını adil şekilde aynı anda piyasaya sürmesini istediğini iddia ediyor. 

Diğer yandan 12 spot Bitcoin ETF için henüz bir red kararının çıkmaması ve SEC’in bu yatırım ürünlerini titiz şekilde değerlendirmesi olumlu karşılanıyor. Öyle ki son hamlede kamu görüşünün alınması sürecine geçilmesi de önemli bir karar olarak kabul ediliyor. Bu gelişmeler göz önüne alındığında ETF’lerin ertelenme kararı kripto para piyasalarına olumsuz şekilde yansımıyor.

Kripto para piyasalarında son durum

Kripto para piyasalarında son duruma baktığımızda toplam piyasa değerinin bugün %2’nin üzerinde değer artışıyla 1,43 trilyon dolar seviyesinde hareket ettiği görülüyor. İşlem hacmi de dünden bugüne %20’ye yakın bir yükselişle 55 milyar dolara yükseldi. 

Bitcoin, bu hafta yukarı yönlü hamlesini hızlandırırken son 24 saatte %3’e yakın yükselen kripto para, 38.455 dolara kadar yükseldi. Ethereum, bu hafta yönünü yeniden yukarı çevirirken bugün 2.060 dolar seviyesinde hareket ediyor. 

Piyasa değeri yüksek kripto varlıklar arasında Solana (%8), Dogecoin (%6) ve Avalanche (%5) bugün öne çıkan altcoin’ler oluyor. 

İlk 100 kripto para arasında ise hafta başında muazzam bir yükseliş gören USTC, ardından hızlı şekilde kazanımlarını geri verdikten sonra bugün yine yükselişe geçti. Terra Classic ağının kripto varlığı, bugün %36 değer artışıyla ilk 100’ün zirvesinde yerini aldı. Ardından IOTA, %30’a yakın değer artışıyla geliyor. IOTA, Orta Doğu’da DLT teknolojisinin büyümesine katkı sağlamak amacıyla Abu Dabi’de finansal varlık tokenizasyonunda faaliyet göstermek amacıyla 100 milyon dolar finansmanla bir vakıf açıldığını duyurdu.

Bugün öne çıkan 3. kripto para birimi ise Terra Classic ağının diğer kripto varlığı LUNC oluyor. LUNC, son 24 saatte %25 yakın değer artışıyla 0,00012 dolar sınırında hareket ediyor. 

En büyük 100 kripto para arasında bugün piyasadan negatif ayrışan altcoin’lerin başında ise FTT, BLUR ve DYDX geliyor.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın