medyauzmani.com

Bitcoin ETF’leri küresel yatırımlarda 4,16 milyar dolar çekiyor – World Digital Media News


CoinGecko’nun son verilerine göre, spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonlarına (ETF’ler) yapılan küresel yatırımlar 4,16 milyar dolara ulaşarak kripto para piyasasında önemli bir değişime işaret etti. Bu fonlar için başlıca pazarlar Kanada ve Avrupa olup, Kanada toplam 2 milyar dolarlık yedi Bitcoin ETF’si ile başı çekmektedir. Bunlar arasında Purpose Bitcoin ETF’si 819,1 milyon dolarlık varlığıyla küresel olarak en büyüğü konumunda.

Almanya, Avrupa’nın kripto para birimlerine yönelik esnek düzenleyici yaklaşımını sergileyen 802 milyon dolar değerindeki ETC Group Physical Bitcoin ile küresel olarak işlem gören en büyük ikinci Bitcoin fonuna sahip. Kanada, Almanya, Brezilya ve Avustralya’nın da aralarında bulunduğu G20 grubu üyeleri, Bitcoin ETF’lerini onaylayan sekiz ülke arasında yer alıyor. Jersey, Liechtenstein, Guernsey ve Cayman Adaları gibi çeşitli vergi cennetleri de spot Bitcoin ETF’leri sunarak Avrupa’nın kripto dostu iklimine önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

ABD, piyasa manipülasyonu ve kripto para dolandırıcılığına ilişkin endişeler nedeniyle temkinli kalırken, şu anda yalnızca Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı ETF’leri onaylıyor. Ancak, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ülkede bekleyen 10 kadar spot Bitcoin ETF başvurusunu onaylaması halinde bu durum değişebilir.

Bu ETF’lerin onaylanması, artan talep nedeniyle Bitcoin piyasasına tahmini 155 milyar dolarlık bir akışa neden olabilir. Eğer firmalar yönetimleri altındaki varlıklarının (AUM) sadece %1’ini Bitcoin ETF’lerine tahsis ederlerse, bu Bitcoin’in mevcut piyasa değerinin yaklaşık üçte birini temsil edecektir. Böyle bir gelişme, yeni pazar fırsatlarının önünü açarak kripto paralar için önemli bir dönüm noktası olabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın