medyauzmani.com

Bitcoin madencilerinin günlük kazançları rekor seviyeye ulaştı – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Bitcoin madencileri, uzun süre devam eden ayı piyasasının ardından kripto paralardaki son yükseliş eğilimiyle birlikte gelirlerini artırmaya devam ediyor. 

Son veriler, Bitcoin madencilik şirketlerinin blok ödülleri ve işlem ücretlerinden elde ettikleri gelirin hafta sonu itibarıyla günlük bazda 44 milyon dolar ile rekor seviyeye ulaştığını gösterdi. 

Blockchain.com verilerine göre, Bitcoin madencilik gelirleri, dün itibarıyla ulaştığı rekor seviyeyle en son Nisan 2022 dönemindeki zirveyi aşmayı başardı. Geçen yıl Nisan ayından bu yana madencilik gelirindeki düşüş eğilimi, sektörü olumsuz etkileyen bir dizi olayla tetiklenirken şirketler, ciddi bir likidite kriziyle karşı karşıya kalmıştı. 2023 yılına gelindiğinde ise sektördeki iyileşmeyle birlikte Bitcoin madencilik şirketlerinin gelirlerinde de bir toparlanma kaydedilirken dün itibarıyla yeni bir rekor seviyeye ulaşıldı. 

Halka açık Bitcoin madencilik şirketleri arasında yer alan Marathon Digital Holdings, 2023 yılındaki toparlanma eğilimini yansıtan önemli bir gelir artışı kaydetti. Bu yıl Bitcoin üretimini yaklaşık 5 kat artıran madencilik şirketi, 3. çeyrek finansal sonuçlarında gelirinin yıllık bazda %670 oranında arttığını bildirdi.

Bitcoin madencileri, gelirlerini Bitcoin üretiminden sağlarken diğer yandan piyasanın en büyük Bitcoin yatırımcıları olarak kripto para fiyatında etkin bir rol oynuyor. Kriz dönemlerinde maliyetlerini karşılamak adına kripto para satmak zorunda kalan şirketler, aynı zamanda düşüş eğilimini de tetikleyen aktörlerden biri oldu. 

Bitcoin’deki değer artışının hızlandığı dönemlerde ise kripto para üzerindeki satış baskısını azaltan şirketler, şu an 2024 Nisan döneminde gerçekleşmesi beklenen ödül yarılanması öncesi, bilançolarını güçlendirmek adına faaliyetlerini hızlandırarak BTC stoklarını artırma yarışına girmiş durumda. 

Nisan ayındaki halving sonrası madencilerin BTC bazında alacakları ödül yarıya düşeceği için kripto para fiyatındaki yükseliş madenciler için kritik öneme sahip olacak. Uzmanlar, halving sonrası mevcut maliyetler ve şu anki fiyat seviyeleri göz önüne alındığında ilk aşamada daha küçük çaplı madencilerin piyasadan çıkacağını düşünüyor. Bu durumun Bitcoin zorluğunu aşağı çekecek bir etki oluşturacağını öngören uzmanlar, ardından Bitcoin arzının kısılmasıyla olası bir fiyat artışının madencilik sektörünün yeniden dengeye kavuşturabileceğini düşünüyor. 

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın