medyauzmani.com

Bitcoin Madenciliği Maliyetleri Karşılıyor Mu? Madencilik Çöküşün Eşiğinde


Bitcoin fiyatları 2021 yılında 68.000 dolar seviyelerine yükselirken madencilerde büyük bir patlama meydana gelmişti. Bazı tahmin edilen verilere göre elde edilen karlar %90 biraz altında yer alıyordu. Durum böyle olunca faaliyetlerini hızlı bir şekilde genişletmeye karar vermişti. Son zamanlarda ise kripto piyasası giderek düşüş yaşamaya başladı. Ukrayna Savaşının ardından elektrik fiyatlarında yüksek oranda artış görüldü. Elektrik fiyatlarının artmasından dolayı bilgisayarını kullanarak problem çözerek kripto para birimini kullanan madencileri olumsuz etkilemeye başladı. Enerji verileri madencilerin giderlerinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Kripto para madenciliğinin ana merkezi olarak görülen Texas’da enerji fiyatlarında %70 artış göstermesiyle birlikte madencilik bu durumdan etkilenmiştir. Kripto para madencileri daha az Bitcoin basmak için daha fazla para ödemek durumunda kaldıkları için maden değerleri düşmeye başladı. Yeni madencilik kullanan kişiler bile eskiden daha fazla kar ettiklerini dile getirmektedirler.

Halka açık olan madencilik şirketlerinin birçoğu kapitalizasyonlarının %50 seviyelerine kadar geri çekildiğini dile getirmiştir. Olumsuz eğilimler devam ettiği sürece büyük bir rahatsızlığın başlangıcı olacağı bildirilmektedir. 2020 yılında madenciler daha fazla Bitcoin elde etmek için ASIC satın almaya çalışırken durum tersine dönmüştür.

Analistlere göre madenciler ASIC satın almak için borç finans ettiklerini dile getirmektedir. Madencilik takımlarına borç veren Foundry başkanı tarafından yapılan açıklamada Bitcoin fiyatlarının düşüşü ve giderek artan maliyetli enerji fiyatları şirketlerin kar oranlarını ciddi derece etkileyebileceği dile getirilmiştir. ABD’nin en büyük madencisi olan Riot Blockchain, daha fazla genişlemeyi finanse etmek için 250 Bitcoin satışı yaptığı açıklanmıştır. Madencilik şirketlerinin Bitcoin rezervlerine karşı borç para alması ve bu kredinin madencilik teçhizatlarıyla teminat alındığı bilinmektedir. Bu teminatlar Bitcoin ve ASIC fiyatlarındaki gerilemelerle düşüş yaşadı.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın