medyauzmani.com

Bitcoin neden yükseliyor? 26 bin dolar hacklendi ama şüphelenmek için sebep var


ana prizler

  • Faiz oranı beklentileri dalgalanırken Bitcoin fiyatı 26.000 doların üzerine çıktı
  • Yatırımcılar düşük faiz ortamına geri dönmeyi ve kripto para birimi fiyatlarını yükseltmeyi hayal ederken, enflasyon okuması daha fazla ivme sağlıyor.
  • Analistimiz Dan Ashmore, burada tereddüt etmek için nedenler olduğunu yazıyor.
  • Yılın başından bu yana sadece aşağı yönlü gelişmeler yaşanırken, üç kripto bankasının kapanması sektöre zarar verecek.
  • Diğer riskli varlıklardan ayrışma da sıra dışı ve 2021’den beri olumlu yönde görülmedi.

Gerçekten tahmin etmiyorum çünkü ne anlamı var? Ben sadece dizüstü bilgisayarımın tuşlarına basan bir çocuğum ve piyasayı tahmin edecek kadar bilgim olduğunu düşünerek kendimi kandırmaktan daha iyisini biliyorum.

Ancak bunun hızı bitcoin Pozisyon beni şaşırtıyor. Buna herhangi bir ağırlık vermen gerektiğinden değil – eğer internette insanların sözlerine güvenme alışkanlığın varsa, banka cüzdanının gerçekten canını yaktığından şüpheleniyorum – ama kafamı karıştıran şeyi açıklayayım.

Bitcoin’e ne olur?

İlk olarak, bu iyileşmeyi başlatmak için geçen hafta neler olduğunu hayal edelim.

Geçen hafta Silicon Valley Bank’ın (SVB) çarpıcı çöküşünü gördük, ardından piyasaya şok dalgaları gönderen Silvergate izledi. Bunun birkaç nedenden dolayı kripto para birimleri için özel etkileri oldu.

İlki, piyasadaki en büyük ikinci stablecoin olan USDC idi. Rezervlerinin %8,25’ini SVB’de tuttuğunu ortaya çıkaran piyasa, stablecoin’in ödeme gücünden korkuyor. Tabii bu korku, ABD yönetiminin krize destek olmak ve mevduatların dolu olmasını sağlamak için müdahale etmesiyle yatıştı.

Bu, paniği artırdı ve kripto para birimi toparlanmaya başladı. Ama olanların hepsi bu değil. Bankacılık sektörünün bu kadar değişken olması, faiz artırımlarının gelecekteki patikası ile ilgili piyasa beklentilerini temelden değiştirdi.

Böylesine bariz bir ciyaklamayla piyasa, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmekle az çok işinin bittiğine dair iddiaya girdi. Fed vadeli işlemleri şu anda gelecek hafta yapılacak Fed toplantısında oranları artırmama ihtimalini %72 olarak gösteriyor. Daha geçen hafta, bu %0’dı ve taban çizgisi (%70) 50bp’lik bir artış öngörüyordu.

Uzun vadeli yörüngeye bakıldığında, prognoz daha da dramatik bir şekilde değişti. Yine vadeli işlemlere bakıldığında, geçen haftaki %100’e kıyasla Temmuz ayında daha yüksek oranlar için şimdi yalnızca %1,6’lık bir şans var. Temmuz ayında oranların bugün olduğundan daha düşük olma ihtimali bile %31’dir. Bu harika bir kalp.

Bu, ben bunu yazarken 26.000 doları geçen bitcoin’i hızla yükseltti ve geçen Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca, bu öğleden sonra %6 ile gelen, arka arkaya sekizinci düşüşü ve Eylül 2021’den bu yana en düşük ölçümü olan TÜFE okuması tarafından da desteklendi.

Bitcoin çok yükseldi mi?

Ama bu mantıklı mı?

Bir yandan, fiyat beklentilerindeki büyük oynaklık göz önüne alındığında tam olarak beklediğimiz şey bu olsa da, diğer riskli varlıklara karşı tam performans düzeyi konusunda kafam karıştı. Bu, 2021’deki boğa piyasasının zirvesinden bu yana görülmemiş bir farklılık.

Düşünceyi kurtarmalı. Tabii ki Bitcoin, diğer varlıkların ancak hayal edebileceği hamleler yapabilir, bu yüzden belki de sadece yapmayı sevdiğiniz şeyi yapıyorsunuzdur.

Ancak, üç kripto dostu bankayı kaybetmenin sonuçları da var: Silvergate, SVB ve Signature. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortam artık kripto para şirketleri için kısır. Yurtdışına kolayca taşınıp taşınamayacakları henüz görülmedi.

Ancak durum böyle olsa bile, dünyanın en büyük ekonomisinin bu kripto şirketlerini dışarı atması, bir bütün olarak endüstri için iyi bir şey değil. Özellikle bitcoin hakkında mı? Hayır, ancak piyasa duygular tarafından yönlendiriliyor ve ayrıca hızlanmanın artık çok daha zor olduğu ve Bitcoin’in hala bir bütün olarak kripto para birimi endüstrisi ile ilişkili olduğu gerçeği var.

Sıkılaştırmanın geçen ay BUSD’nin kapanmasıyla zirveye ulaştığı katı düzenleyici ortam, yılın başından bu yana önemli ölçüde kötüleşti. Birçok FTX sonrası iflası (Genesis ve DCG’nin ölümü tarafından yönetilen) ekleyin ve burada kripto para birimi endüstrisinin uzun vadeli geleceği ile ilgili birçok olumsuz değişken var.

Bu, tüm bunların üstesinden gelinebileceği anlamına gelmez. Ancak bir kripto para biriminin, sektör için hayati önem taşıyan üç bankanın kapanmasından sonra diğer risk varlıklarından bu kadar ayrışması düşündürücü. Uzun zamandır 26.000 doları görmedik ve – güvensizliğime göre – hala biraz erken gibi geliyor.

Bunu zaman gösterecek sanırım ama şimdilik bir değişiklik olsun diye grafiklerde biraz yeşil görmek güzel.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın