medyauzmani.com

Bitcoin, popüler göstergeye göre boğa aşamasına girdi – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Bitcoin, Ekim ayında iyi bir performans sergiledi ve aylık bazda %28,5 oranında yükselerek ayı 34.642 dolardan kapattı. 

Eylül ayında %4’e yakın kısmi bir değer artışı gören Bitcoin, Temmuz ve Ağustos aylarındaki geri çekilmeyi durdurmayı başardı. Ekim ayı yükselişiyle Nisan – Ağustos aylarında ortalama 30.000 dolarda oluşan kritik direnç seviyesini aşmayı başaran Bitcoin, aylık görünümde de önemli bir yükseliş potansiyeli sunmaya başladı. 

Aylık Bitcoin grafiğinde görüleceği üzere Bitcoin’in MACD göstergesi, Ocak 2022’de negatif bölgeye geçtikten sonra Ekim ayı itibarıyla ilk kez pozitif bölgeye geçti ve ay kapanışı bu bölgede gerçekleşti. Aylık bazda alınan bu sinyal, birçok yatırımcının dikkatini çekerken göstergenin fiyat yükselişinin devamı adına önemli bir potansiyele işaret ettiği düşünülüyor.

MACD, teknik analizde sıkça kullanılan göstergelerden biri olarak iki üstel hareketli ortalama arasındaki ilişkiye bağlı olarak trendi takip eden bir momentum göstergesidir. MACD’nin pozitif bölgeye çıkması genel kabul görmüş kurallara göre bir yükseliş sinyali olarak yorumlanır. 

Geniş bir perspektif sunan aylık grafikte bu sinyalin alınması ise birçok yatırımcı tarafından Bitcoin’in kritik bir eşiği aştığı şeklinde yorumlanabilir ve en büyük kripto parada talep artışının devam edebileceği düşünülebilir.

Bununla birlikte geçmiş dönem verilerine bakıldığında MACD’nin bir önceki boğa sezonunun başladığı Ekim 2020 döneminde benzer bir görünüme sahip olduğu görülebilir. Bu görünüm de analistlerin, Bitcoin’de yükseliş beklentisini artırmasına neden oluyor. 

Diğer yandan MACD, piyasa katılımcıları tarafında sıkça başvurulan göstergelerden biri olsa da teknik açıdan fiyat tahmini konusunda tek başına yeterli olmayabilir. Ayrıca her dönem piyasayı etkileyen dinamiklerin farklılık göstermesi trendin aynı şekilde devam etmesi konusunda belirsizliği artırır. Yine de güncel durumda piyasa genelinde pozitif algının devam ettiğinden bahsedebiliriz.

Bitcoin’de yükseliş potansiyelini destekleyen gelişmeler

Son yükselişi tetikleyen spot Bitcoin ETF gelişmesine yönelik beklentilerin canlı kalması ve Bitcoin ağında 2024 yılında arz kısıcı etki oluşturacak ödül yarılanmasının (halving) gerçekleşecek olması olumlu duyguyu besleyen en önemli faktörler olarak ortaya çıkıyor. Bunun yanında Fed’in faizleri uzun süre yüksek tutma sinyalini vermesine rağmen pivot faiz dönemine geçileceğine yönelik beklenti, maliyetin daha fazla artmayacağı görüşüne dayanarak kripto paralar gibi riskli piyasaları desteklemeye devam ediyor. 

Bu görüşler eşliğinde geleneksel piyasaların büyük finansal kuruluşları da Bitcoin’de yükseliş tahminlerini sıralamaya başladı. Son olarak varlık yönetim şirketi Bernstein, kripto paranın önümüzdeki iki yıl içerisinde 150.000 dolara ulaşabileceği tahmininde bulundu.

Bununla birlikte son haftalarda Bitcoin’e dayalı yatırım ürünlerine yönelik kurumsal talep artışı da yükselişi destekleyen önemli sinyallerden biri olarak görülüyor. Öyle ki finans piyasalarının en büyük varlık yöneticilerinden biri olan BlackRock’ın Bitcoin ilgisi, piyasadaki görüşü pozitife çeviren çok önemli bir unsur oldu. Geçtiğimiz aylarda ayrıca küresel bankacılık devi Standard Chartered, Bitcoin’in 2024 yılında 120.000 dolara ulaşabileceği tahminini aktarırken banka analistleri, kripto paraya olan güvenini sergiledi.

Kripto para korku ve risk iştahı endeksi de bugün 72 seviyesine ulaşarak piyasada risk iştahının yükseldiğini vurguluyor. Kripto piyasasında olumlu hava devam ederken Bitcoin, Kasım ayının ilk gününde %0,5 oranında kısmi düşüş başladı ve 34.500 dolar seviyesinin etrafında yatay hareket etmeye devam ediyor. 

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın