medyauzmani.com

Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon son yılların en yüksek seviyesine ulaştı – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Ekonomik sorunların gündemde olmadığı uluslararası piyasalarda doların güçlenmesi, tehlikeli mallarla birlikte altın üzerinde baskıya neden oluyor.

Bu, altın ve kripto varlıkları arasındaki korelasyonda bir artışa yol açar. Geçen hafta kripto analiz platformu Kaiko, dün yayınlanan verilerde. Bitcoin (BTC) ile altın arasındaki ilişkinin yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi.

Dış etkenlere bağlı olarak en büyük kayıplar 2022 yılında başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasalarında görüldü. Bu nedenle güvenli bir yer olarak görülen altın, bu yıl Mart ayında 2.070$’lık zirveyi test ettikten sonra 1614$’a geriledi ve %22’lik bir kayıp gördü.

Yılın ilk çeyreğinde Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla olumlu bir görünüme sahip olan altın, ilerleyen aylarda gücünü kaybederek Nisan 2020’ye döndü. Öte yandan Bitcoin, yüksek fiyatından düştü. Kasım 2021’de 69.000 dolar ve gelişmiş ülkeler için sıkı bir para politikasına geçti ve 20.000 doların altına düştü.

Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon yılın ilk yarısında sınırlı olsa da doların güçlenmesinden tüm finansal enstrümanlar büyük ölçüde etkilendi ve Temmuz ayından itibaren Bitcoin ve altının birlikte hareket etme eğilimi arttı.

Bitcoin’deki son gelişmeler aşağıda

AltınEylül ayının son haftasında son 2,5 yılın en düşük seviyesine düştükten sonra bir haftalık bir süre için talepte artış gördü ve 1,614 dolar seviyelerinden %5,5 artışla 1.700 dolar grubuna geri döndü. .

Bitcoin ise 20.000 doların altındaki yıl için aşağı yönlü hareketini sürdürüyor. Geçen hafta 18.000 dolar seviyesinden destek alan kripto para, geçen haftanın dip fiyatından %8 yükselerek 19.900 dolar seviyesine ulaştı.

Yazarı: Günay Caymaz

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın