medyauzmani.com

Bitcoin ve altını öne çıkardı – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Ünlü yatırımcı Paul Tudor Jones, katıldığı bir televizyon programında ABD ekonomisinin endişe verici pozisyonuna karşılık portföyünde Bitcoin ve altın bulundurduğunu söyledi.

Paul Tudor Jones, dün CNBC Squawk Box programında ekonomiye dair görüşlerini aktardı ve ABD’nin karşılamak zorunda olduğu ekonomik koşulların ve jeopolitik sorunların endişe verici olduğunu söyledi. Buna göre ABD ekonomisinin yakın zamanda resesyona gireceğini düşünen isimlerden olan Jones, bu durumdan borsanın da olumsuz etkileneceğini öngörüyor.

ABD ekonomisinin resesyona gireceğine dair net bulgular olduğunu iddia eden milyarder yatırımcı, uzun vadeli ABD hazine getirileri talep görmeye devam ettikçe hisse senedi piyasasının resesyondan hemen önce sert düşüşler görebileceğini söyledi.

Paul Tudor Jones, bu bağlamda tahvil piyasasının Fed’i daha fazla faiz artışına iteceğine inanıyor. Bunun ekonomiyi bir dönüm noktasına taşıyacağını tahmin eden Jones, resesyonun önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde başlayabileceğine inanıyor. 

Jones, bugünden itibaren resesyonun başlayacağına inandığı 2024 yılının ilk çeyreğine kadar Bitcoin ve altın yatırımı konusunda ılımlı olduğunu ima etti. Yatırımcı, bu dönemde özellikle altına ağırlık verebileceğini söylerken Bitcoin’in performansına güvendiğini de ifade etti.

Paul Tudor Jones’un altın ve Bitcoin için çizdiği iyimser bir tablo, doların küresel anlamda güçlü olduğu bir dönemde geliyor. Son zamanlarda her iki yatırım aracı da dolar karşısında zayıf bir görünüme sahip. Ons altın, Mayıs ayındaki 2.000 dolarlık zirvesinden başlayan düşüşle hafta başında 1.810 dolar kadar geriledikten sonra Orta Doğu’da tansiyonun yükselmesiyle yönünü hızla yukarı çevirdi. Ons altın, an itibarıyla haftalık bazda %2 değer artışı kaydetti ve 1.870 doları aşmış durumda. 

Bitcoin yatırımcıları ise Ağustos ayında 25.000 dolar desteğini korumayı başardıktan sonra kripto para piyasasında 28.000 dolara doğru ataklar görüldü. Bitcoin’de genel görünüm ise risk iştahındaki düşüşe bağlı olarak yukarı yönlü harekette baskının devam ettiği yönünde. Son zamanlarda yatırımcıların, ABD devlet tahvillerindeki getirileri baz alarak doları güvenli liman olarak görmesi, alternatif yatırım araçlarını baskılarken altın, bu haftaki görünümüyle baskıdan ayrışma sinyalleri verdi. 

Bitcoin ise kripto para endüstrisinde yaşanan düzenleme baskısı başta olmak üzere birkaç iç dinamik sorunuyla temkinli yaklaşılan bir yatırım aracı olarak devam ediyor. Milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones ise portföyünde Bitcoin tuttuğunu söyleyerek bazı dönemlerde kaçış rampası olarak kullanılan kripto para birimine güvenini yansıtmış oldu.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın