medyauzmani.com

BlackRock, kripto rallisinin ortasında Ether ve XRP ETF’leri için başvuruda bulundu – World Digital Media News


NEW YORK – Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, geçtiğimiz hafta Ether takip eden bir Borsa Yatırım Fonu (ETF) için evrak işlemlerini başlatarak kripto paraları kucaklama yolunda önemli bir adım attı ve dijital varlık sektöründe artan iyimserliğin sinyalini verdi. Bu hamle, Bitcoin’in fiyatının kısa süre önce 2022’deki piyasa düşüşünden bu yana en yüksek noktası olan 35.000 $’a yükselmesiyle geldi.

Kripto para sektörü, birkaç önemli gelişmenin ardından hareketlilikle dolup taştı. Ekim 2023’ün son haftasında Ether’in değeri %10 artarak yaklaşık 2.100 $’a yükseldi ve bazı yatırımcıların uzun süren “kripto kışının” sona eriyor olabileceği yönünde spekülasyon yapmasına yol açtı.

Bu yenilenen coşku, BlackRock’ın Ripple tarafından ihraç edilen XRP’nin fiyatını takip edecek bir ETF için yaptığı son başvuru ile daha da desteklendi. Bu başvuru, geleneksel finans kurumları arasında kripto para birimlerinin potansiyeline olan güvenin arttığını göstermektedir.

Bu başvuruların arka planında kripto endüstrisi ve düzenleyici kurumlar arasındaki bir dizi etkileşim yer alıyor. Ağustos 2023’te Grayscale Investments, kripto para birimi E.T.F. başvurularına ilişkin “keyfi ve kaprisli” eylemleri nedeniyle eleştirilen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (S.E.C.) karşı yasal bir mücadele kazandı. Bu zafer sektör için olumlu bir işaret olarak görüldü ve Bitcoin E.T.F.’nin yakında geleneksel borsalarda işlem görebileceği umudunu doğurdu.

Grayscale’in galibiyetinin aksine, S.E.C.’nin yıllar içindeki duruşu temkinli olmuştur. 2021 ortasından Ağustos 2022’ye kadar, Bitcoin’in gelecekteki fiyatları üzerine bahis yapan EVF’leri onaylarken, doğrudan Bitcoin’in mevcut fiyatına bağlı EVF başvurularını reddetti. Bu ayrım, yatırımcıların dijital cüzdanlara ihtiyaç duymadan, kripto para içeren bir fonda hisse sahibi olarak Bitcoin’e maruz kalmalarını sağladığı için çok önemlidir.

Grayscale’in Haziran 2022’de S.E.C.’nin daha önceki kararına karşı yaptığı yasal itiraz ve ardından kazandığı zaferin ardından, S.E.C. bünyesindeki iki ofis o zamandan beri Bitcoin E.T.F.’leri oluşturmak için firmalarla çalışmaya başladı.

Bu ilerlemeye ve BlackRock’ın son hamlelerine rağmen, tüm finansal analistler iyimser değil. Geçtiğimiz hafta analistler kripto para fiyatlarındaki son yükselişi “abartılı” olarak nitelendirdi. Kripto para E.T.F.’lerinin onaylanmasının, alana yeni yatırımlar çekmek yerine muhtemelen mevcut sermayeyi yeniden dağıtacağını savundular.

Dahası, Fidelity Investments da bir Bitcoin fonu için bekleyen bir başvuru ile kanatlarda bekliyor.

BlackRock ve Fidelity gibi büyük finans kuruluşlarının kripto para tabanlı E.T.F.’lere olan ilgisi, yatırım stratejilerinde değişen bir dalgayı yansıtmakta ve dijital varlıkların ana akım finansta artan öneminin altını çizmektedir. Düzenleyici netlik arttıkça ve geleneksel finansal kuruluşlar kripto alanına girmeye devam ettikçe, piyasa katılımcıları dijital para birimlerine bağlı yatırım ürünlerinin manzarasını şekillendirebilecek başka gelişmeleri yakından izleyecektir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın