medyauzmani.com

Büyük kripto borsaları, İngiltere’deki düzenlemeleri ortaklık yoluyla aşmaya çalışıyor – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Küresel çapta hizmet sunan kripto para borsaları arasında Binance, Coinbase ve OKX, İngiltere’de yerel ortaklıklar kurarak ülkedeki sıkı düzenleme kurallarını aşmak için hamle yaptı. 

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık’ta yürürlüğe giren yeni kripto pazarlama kuralları, özellikle yabancı kripto para borsaları için zorluklar içeriyordu. Bu gelişme üzerine piyasanın en büyük kripto vadeli işlem borsaları arasındaki Bybit, Birleşik Krallık’tan çekilme kararı aldı ve yapılan açıklamada diğer borsaların da aynı yolu izleyeceği iddia edildi. Ancak böyle olmadı. Büyük borsalar, yerel ortaklıklar kurarak Birleşik Krallık’ta düzenlemelere uyum yolunu seçti.  

Yapılan açıklamalarda Coinbase ve OKX, kripto pazarlama kurallarına uyma konusunda ülkede faaliyet gösteren Archax şirketiyle anlaştı. Binance ise ülkede 2013 yılından bu yana kişiler arası (P2P) kredi hizmeti sunan şirket olan Rebuilding Society ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Küresel kripto para borsaları, bu yöntem ile Birleşik Krallık Finansal Yürütme Otoritesi’nin (FCA) yeni düzenlemeler kapsamında ülkede çalışmalarına izin vermesini bekliyor. Piyasa uzmanları ise kripto borsalarının pazarlama faaliyetlerinin sorumluluğunun ortaklık kurulan şirketlerde olacağından düzenleyicilerin onay verebileceğini düşünüyor.

HTX ve KuCoin mercek altında

Diğer yandan FCA, son olarak ülkede izinsiz faaliyet gösteren 143 şirket olduğunu duyurarak uyarıda bulundu. Listede iki büyük kripto para borsası HTX ve KuCoin de var. 

Düzenleyici kurum, yeni finansal pazarlama yönergelerine uymayan kayıtsız kripto şirketlerinin, Birleşik Krallık’ın Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası’nın 21. maddesini ihlal edebileceğini bildirdi. FCA, bu ihlalinin iki yıla kadar hapis, sınırsız para cezası ya da her iki yaptırım ile cezalandırılabilecek bir suç olduğunu belirtiyor.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın