medyauzmani.com

Cardano’nun DeFi TVL’si Ekosistemdeki Üstel Büyümenin Ortasında İlk Çeyrekte %172 Arttı: Messari


  • Cardano TVL çeyrekte %172 artarak 2022’nin 4. çeyreğindeki 50,8 milyon dolardan 1. çeyrekte 138,3 milyon dolara yükseldi.
  • Indigo ve Djed stabilcoinleri, Cardano’nun TVL’sindeki genel büyümeyi sırasıyla %72 ve %27 artırdı.
  • ADA’nın fiyatı da ilk çeyrekte, daha geniş bir kripto para birimi boğa koşusunun ortasında %54 arttı.

Şu anda piyasa değerine göre en büyük yedinci kripto ağı olan Cardano, yılın ilk üç ayında önemli ölçüde olumlu bir performans sergiledi.

Salı günü kripto pazarı araştırma platformu Messari tarafından paylaşılan yılın ilk çeyreğine ilişkin Cardano ekosistem bilgileri, hisse ispatı blockchain ağının çeyrek boyunca hem finansal hem de ekosistem ölçümlerinde önemli artışlar kaydettiğini gösteriyor.

Özellikle, Messari Cardano Q1 2023 Durum Raporunda diyor rapor ADA ağının DeFi’deki piyasa değeri ve kilitli toplam değeri (TVL) büyük artışlar gördü. Büyüme, Cardano’nun ağ ölçeklenebilirliği ve sanal makinelerle uyumluluk konusundaki dikkate değer teknik gelişmeler arasında yeni stablecoin’lerin daha fazla benimsendiğini görmesiyle geldi.

En önemli gelişmelerden biri, Cardano ana ağında çok katmanlı 2 çözümlerinin konuşlandırılmasıydı. Ayrıca, çapraz dizi uyumluluğunu geliştirmeye devam eden yan zincir artışına da dikkat edilmelidir.

Bununla birlikte, Cardano’nun yeni adreslerde (%71,5) ve ortalama günlük işlemlerde (%10,6) çeyreklik bazda düşüşler görmesi dikkat çekicidir. Ağdaki günlük NFT işlemleri de ilk çeyrekte düşerek %27 düştü ve günlük tekil alıcılar %23 azaldı.

Cardano’nun DeFi TVL’si, 2023’ün ilk çeyreğinde %172 büyüdü

Cardano ekosistemine genel bir bakış, DeFi TVL’nin çeyrekte %172 artarak 2022’nin 4. çeyreğinde 50,8 milyon dolardan 2023’ün 1. çeyreğinin sonunda 138,3 milyon dolara sıçradığını gösteriyor. DeFiLlama verileri Teklifler Cardano’nun DeFi TVL’si geçen ay %39 artarak 171,28 milyon dolara yükseldi ve ahırların değeri 12 milyon doları aştı.

Messari’ye göre, ilk çeyrekteki artış, öncelikle MinSwap gibi yerleşik ekosistem protokollerindeki daha geniş büyüme ve daha yeni protokollerin ve stabilcoinlerin daha fazla benimsenmesinden kaynaklandı. Buna ADA destekli stabilcoin protokolü Djed TVL, sentetik varlık ve stabilcoin ihraççısı Indigo ve Cardano ve borçlanma protokolü Liqwid Finance’in büyümesi de dahildir.

Cardano’nun stablecoin hacmi çeyrekten çeyreğe %261 artarak TVL’nin genelinden daha hızlı büyüdü

Yukarıda bahsedildiği gibi, Cardano’nun stablecoin hacmi ilk çeyrekte patladı ve ağın toplam TVL’sinden daha hızlı büyüdü. Cardano’da yaşayan üç stablecoin olmasına rağmen – Sharelake’in RUSD’si, Indigo’nun IUSD’si ve Djed’in DJED’si – sadece ikisi arasında en büyük hacme sahipti.

Aslında, Indigo’nun IUSD ve DJED’in DJED’i, Cardano ekosistemindeki stablecoin’lerin toplam değerinin dördüncü çeyrekte 2,8 milyon dolardan ilk çeyreğin sonunda 10 milyon dolara %261 artmasına yardımcı oldu. Bunun nedeni, IUSD hacminin çeyrekte %72 artması, DJED’in ise %27 artmasıydı. RUSD’nin hacim hakimiyeti %1’in altındaydı.

Sheehan raporda, yeni protokollere artan ilginin ilk çeyrekte Minswap, SundaeSwap ve WingRiders gibi önde gelen DEX’lerin hakimiyetinde bir düşüş gördüğünü kaydetti.

ADA’nın fiyatı, diğer finansal ölçütlerdeki büyümenin ortasında ilk çeyrekte %54 arttı

Fiyat hareketi açısından veriler, Cardano’nun yerel madeni parasının 1. Çeyrek’te %54 değer kazandığını ve ADA fiyatının 2023’ün 1. Çeyreğindeki daha geniş piyasa yükseliş trendini tersine çevirdiğini gösteriyor. 18 Nisan 2023 itibariyle, Cardano’nun fiyatı %30’dan fazla artışla 0,44 ABD dolarıydı. geçen ay ve yılbaşından bu yana %77’nin üzerinde artış.

Bu arada, Cardano’nun hazine dengesi 100 milyon ADA artarak 1.21 milyara yükseldi. ADA ve USD bazında büyüme değeri çeyreklik bazda sırasıyla %9,1 ve %66 oldu. ABD doları cinsinden hazine dengesi 278 milyon dolardan 460 milyon dolara yükseldi.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın