medyauzmani.com

Celo, merakla beklenen L2 kararını Ocak ayında verebilir – World Digital Media News


Celo blokzincirinin ana geliştiricisi, Ethereum üzerindeki yeni layer-2 ağı için bir altyapı sağlayıcısı seçmek adına bir “framework” oluşturdu. Blokzincir endüstrisinin önde gelen ekipleri arasında büyük bir rekabet yaratan söz konusu değerlendirme sürecinin ocak ayı ortalarında tamamlanması önerildi.

Geliştirici cLabs, tartışma forumunda yayımladığı “L2 stack seçme framework” ile topluluktan geri bildirim talep etti. Aralık ayı ortasına kadar sürecek geri bildirim süreci sonrasında bir ay kadar değerlendirme süreci olacak.

Celo topluluğu, layer-2 blokzincirine geçiş planını Temmuz ayında onayladı. Böylece proje, bağımsız bir ağ olarak kalmaktansa Ethereum ekosisteminde daha baskın bir rol oynamayı kabul etti.

İlk başta platform, sağlayıcısının ABD kripto borsası Coinbase’in layer-2 ağı Base’in temelini oluşturan Optimism’e ait OP Stack’i seçebileceğini söylemişti. Ancak Polygon ve zkSync projesinin arkasındaki Matter Labs, Celo’yu etkileyen cazip teklifler sundu.

DefiLlama verilerine göre 102 milyon dolarlık kilitli toplam değere (TVL) sahip olan Celo, merkeziyetsiz finansın 27. en büyük blokzinciri. Ancak bu 26,2 milyar dolarlık Ethereum kısmının çok küçük bir kısmı ve Solana’nın sahip olduğu 656 milyon doların oldukça gerisinde.

Geliştirici ekip layer-2 ekosistemini oluşturmaya çalışırken rekabet ortamı iyice kızıştı. cLabs, şöyle bir açıkama yaptı:

cLabs’in önerdiği framework’te “minimum kesinti süresi, düşük gaz ücretleri ve Ethereum uyumluluğu” yer alıyor.

Ancak belgede, optimistic roll-up’lar ve ZK roll-up’lar arasında devam eden tartışma ortamına yönelik herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın