https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber DeFi platformları Şubat ayında bilgisayar korsanlarına 21 milyon dolardan fazla kaybetti: DefiLlama verileri

DeFi platformları Şubat ayında bilgisayar korsanlarına 21 milyon dolardan fazla kaybetti: DefiLlama verileri


  • En büyüklerinden biri, Platypus Finance’e yapılan hızlı yeniden kredi saldırısıdır.
  • DefiLlama, Şubat ayında yedi kayda değer hack’i vurguladı.
  • Şubat ayındaki ilk hack, fiyat kehanetinin BonqDAO’ya saldırısıydı.

DeFi toplayıcı DefiLlama’nın verilerine göre, Şubat ayında bilgisayar korsanları tarafından DeFi platformlarından 21 milyon dolardan fazla kripto para birimi çalındı.

Veri raporunda DefiLlama, değeri 21 milyon dolara varan yedi büyük saldırıyı vurguladı.

Şubat ayındaki yedi büyük DeFi hack’i

1. 1,7 milyon dolarlık BonqDAO hack’i

1 Şubat 2023’te Bonq protokolü, bilgisayar korsanlarının AllianceBlock (ALBT) belirtecinin fiyatını manipüle etmesine izin veren bir kehanet saldırısına maruz kaldı.

Bilgisayar korsanı, ALBT jetonunun fiyatını yukarı doğru değiştirdi ve ardından büyük miktarda BEUR çıkardı ve bu daha sonra Uniswap’teki diğer jetonlarla değiştirildi. Bilgisayar korsanı daha sonra ALBT’nin fiyatını neredeyse sıfıra indirdi ve bu da ALBT bilgisayar korsanlarının filtrelenmesiyle sonuçlandı.

Bu süreçte bilgisayar korsanı, nakit eksikliği nedeniyle yalnızca yaklaşık 1 milyon dolar çalmayı başardı.

2. Orion Protokolü için 3 milyon dolar

Ertesi gün (2 Şubat 2023), merkezi olmayan borsa Orion protokolü, bir yeniden giriş saldırısıyla yaklaşık 3 milyon kaybetti.

Bilgisayar korsanları, sık para çekme emirleri kullanarak fonları çalmak için kötü amaçlı akıllı sözleşmeler kullandı.

3. 3,65 milyon dolarlık dForce ağ hack’i

10 Şubat’ta beyaz şapkalı bir bilgisayar korsanı kripto para biriminde yaklaşık 3,65 milyon dolar çaldı. Ancak bilgisayar korsanı daha sonra tüm parayı iade etti.

dForce, geri ödemeyi 13 Şubat’ta şu sözlerle onayladı:

“13 Şubat 2023’te, tamamıyla kullanılan fonlar, hem Arbitrum hem de Optimism’de çoklu imza havuzuna iade edildi; bu, herkes için mükemmel bir son.”

4. 9,1 milyon dolarlık Platypus Finance hack’i

DeFi protokolü Platypus Finance, 16 Şubat 2023’te bir ani kredi saldırısında yaklaşık 8,5 milyon dolar kaybetti.

Bilgisayar korsanının otopsisi, bilgisayar korsanının yanlış sırada olan kodu kullandığını ortaya çıkardı.

Platypus Finans ekibi daha sonra, ikinci ve üçüncü istismarların 667.000 $’lık bir kayıpla sonuçlandığını ve toplam kaybın yaklaşık 9.1 milyon $’a ulaştığını doğruladı.

Ancak Fransız polisi, saldırıyla ilgili olarak iki şüpheliyi tutukladı ve 25 Şubat’ta yaklaşık 222.000 dolarlık kripto varlığına el koydu.

5. 2 milyon dolarlık Dexible hack’i

17 Şubat’ta, çoklu para birimi takas toplayıcı Dexible, uygulamanın selfSwap işlevini hedef alan bir bilgisayar korsanı tarafından havuza girilmesinin ardından 2 milyon dolar değerinde kripto para birimini kaybetti.

Bilgisayar korsanı, uygulamanın en son akıllı sözleşmesindeki bir güvenlik açığından yararlanarak, sözleşmede harcanmayan cüzdanlardan para çalmasına izin verdi. Saldırgan(lar), tokenleri Tornado Cash aracılığıyla bilinmeyen BNB cüzdan adreslerine sifonladı.

6. 1,86 milyon dolar Hope Finance hilesi

20 Şubat’ta, algoritmik arbitraj tabanlı proje Hope Finance, akıllı bir sözleşmeden yararlandıktan sonra yaklaşık 2 milyon dolar kaybetti.

Kullanıcı hesaplarından para çalındı.

7. 700.000 $’lık LaunchZone hack’i

Protokol belirteci LaunchZone’un (LZ) fiyatının düşmesine neden olan LaunchZone hack’i, Şubat ayındaki son büyük DeFi hack’iydi. 27 Şubat’ta gerçekleşti ve kripto para biriminde yaklaşık 700.000 $ kayıpla sonuçlandı.

Bilgisayar korsanının, platformdaki varlıkları boşaltmak için doğrulanmamış bir akıllı sözleşme güvenlik açığından yararlandığı bildirildi.

Çözüm

DefiLlama’nın Şubat ayı rakamları, iki DeFi diski, ROE Finance ve Midas Capital’in Ocak ayındaki 740.000 $ rakamlarına göre bir artış gösteriyor.

Crypto Crime Reports’a göre, DeFi protokolleri 2022’de bilgisayar korsanlarına kripto varlıklarında yaklaşık 3,1 milyar dolar kaybetti ve bu, daha geniş kripto para piyasasındaki bilgisayar korsanlığı nedeniyle kaybedilen toplam paranın %82’sinden fazlası.

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın