https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Depremle ilgili provokatif paylaşımlar yapan 14 kişi tutuklandı!

Depremle ilgili provokatif paylaşımlar yapan 14 kişi tutuklandı!


6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, cumhuriyet tarihinin en büyük felaketleri olarak kayıtlara geçiyor. 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından maalesef çok sayıda hemşehrimiz hayatını kaybetti.

56 kişi tutuklandı, 14 kişi tutuklandı

yer sarsıntısı Ülke genelinde büyük acıyla karşılanırken sosyal medyada çok sayıda paylaşım yapıldı. Bu paylaşımların birçoğu depremzedelere yardım ulaştırılmasını kolaylaştırırken, bir kısmı da provokasyon eylemi olarak nitelendirildi.

Depremin ardından bazı provokatif eylemlerde bulunduğu iddia edilen sosyal medya hesapları Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ekipleri tarafından takibe alındı. Sosyal medya platformlarında yaptıkları paylaşımlarla yanlış bilgi ve provokatif eylemlerde bulunan kişiler tutuklandı.

Super Bowl’da Türkiye’ye yardım çağrısı yapıldı!

EGM yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yasaların verdiği yetki çerçevesinde suç ve suçlularla mücadele amacıyla 7/24 internet ortamında sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

06.02.2023 tarihinde 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi, merkez üssü Kahramanmaraş / Pazarciyek bölgesi oldu ve deprem çevre şehirlerde de hissedildi.

Yapılan çalışmalar kapsamında;

Sosyal medya platformları üzerinden yardım talebinde bulunan vatandaşlarımızın adres ve konum bilgileri ivedilikle belirlenerek ilgili birimlerle koordine edilmektedir.

Ayrıca Kahramanmaraş/Pazargıç merkezde meydana gelen depremle ilgili sosyal medya platformlarında provokatif paylaşımlar yaptığı değerlendirilen 475 hesap yöneticisi tespit edilerek vatandaşlarımızda korku ve panik yaratmak amacıyla ilgili birimlere sevk edildi.

Bir yandan depremzedelere yardım etmek isteyen hayırsever vatandaşlarımızın iyi niyetini suiistimal etmek için oluşturulmuş;

• 41 kimlik avı sitesi kapatıldı,

• Resmi kurum isimlerini kullanan/taklit eden vatandaşlardan para talep eden sosyal medya platformlarındaki 4 hesap hakkında gerekli tedbirler alınmıştır,

• Ayrıca “Earthquake Assist” özelliği kullanılarak para yatırılması gereken 3 kripto varlık cüzdan adresi tespit edilerek cüzdanların dondurulması sağlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Deprem öncesi ve sonrası yapılması gerekenler:

Quake için şu ayarları yapın:

Depremzedelere şu şekilde yardımcı olabiliriz:

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cumhuriyet Emniyet Genel Müdürlüğü Deprem Teknoloji Haberleri

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın