https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Depremzedelere yapılan bağışlarda “sahte hesap” dolandırıcılığına karşı uyarı

Depremzedelere yapılan bağışlarda “sahte hesap” dolandırıcılığına karşı uyarıKahramanmaraş merkezli 11 ili ve TürkiyeKenti vuran depremlerin ardından depremzedelere yapılan bağışların dolandırıcıların ve terör örgütlerinin kasasına girmemesi ve vatandaşların yardımlarını güvenilir kurum ve kuruluşlar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırması için uyarı yapıldı.

Yüzyılın Felaketi’ne yol açan depremlerin ardından Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından depremzedelere nakdi ve ayni yardım akmaya başladı. Bu süreçte kamu kurumları, STK’lar ve vatandaşların bireysel çabalarıyla depremden etkilenenlerin yararına büyük miktarda bağış ve yardım toplandı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, hayırseverlerin bağışları, kumbaralarındaki paralarını, emekli maaşlarını, işyeri gelirlerini ve yevmiyelerini bağışlamak isteyen dolandırıcılar ve terör örgütleri tarafından gıpta ile bakılıyor.

Dolandırıcılık ağları ve terör örgütlerine bağlı bazı STK’lar, felaketi istismar ederek vatandaşların bağışlarını kendi hesaplarına çekmek için harekete geçti.

Dolandırıcılar bunun için birçok yöntem kullanır. Kamuya mal olmuş STK’ların sosyal medya hesaplarını kopyalayan ve bu anlamda bağış/yardım toplama yetkisine sahip olan kişiler, yeni bir sosyal medya adresi oluşturarak kurumun banka hesapları yerine banka hesaplarını/kripto varlık cüzdanlarını bu adrese yerleştirirler. /kripto varlık cüzdanları. sivil toplum

Yardım çabalarını kötüye kullanan dolandırıcılar, tanınmış STK’ların ve kaynak yaratma/yardım yapmakla görevli kamu kurum/kuruluşlarının yöneticisi veya yetkilisi gibi görünerek bir güven ortamı yaratır ve böylece yardıma el koyar.

Terör örgütlerinin el koyduğu bağışlar terörün finansmanında kullanılıyor

Dolandırıcılar, çeşitli şekillerde yardım/bağış yapmak isteyen kişilere ulaşmak için topladıkları parayı kayıtlı sistemden alıyor veya birlikte çalışan üçüncü şahıs hesaplarına aktarıyor.

Öte yandan malvarlığı dondurulan terör örgütleri bünyesinde faaliyet gösteren sözde dernek benzeri kuruluşların bir kısmı bile felaketi istismar ederek kaynak yaratma faaliyetleri yürütmekte ve bu fonları terörün finansmanı için kullanabilmektedir.

Bağış ve yardımların ihtiyaç sahiplerine güvenilir kişi veya kurumlar aracılığıyla ulaştırılması konusunda vatandaşların gerekli hassasiyeti göstermesi, kurum, kamu kuruluşları ve STK’ların kurumsal internet siteleri ile sosyal medya hesaplarının bağış ve yardım amaçlı kullanılmasının sağlanması önem arz etmektedir.

Bu kapsamda vatandaşlara yapılacak yardımların AFAD Başkanlığı tarafından koordine edilmesi Cumhurbaşkanlığı tarafından uygun olmakla birlikte, kurumun banka hesap numaraları, kripto para bağışı için cüzdan bilgileri ve SMS bilgilerine www.afad.gov adresinden ulaşılabilmektedir. tr. Ayrıca STK’ların kurumsal hesapları kontrol edilerek bağış yapılması gerekmektedir.

Musk uyardı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da, depremzedelere yardımcı olunacağını belirterek, kurula çok sayıda tebligat geldiği uyarısında bulunarak, bağış ve yardım toplayanların olduğu halde meselenin çözülmediği uyarısında bulundu. dikkate alınan. Dolandırıcılık kastı ile hareket eder.

Analitik çalışmalar, bazı kişilerin topladıkları bağış veya yardımları, yardım/bağış toplayan STK veya resmi kurumların sosyal medya hesaplarını simüle ederek veya sosyal medya hesaplarını bu kurum ve kuruluşların başındaymış gibi açarak farklı şekillerde kullandıklarını göstermektedir. .

Görev süresi boyunca 15 kişi ve 8 kripto varlık cüzdanı sahibi üzerinde analitik çalışmalar yürüttü ve ilgili makamlara bildirdi. MASAK, vatandaşlardan gelen yardım ve bağışları kötüye kullanan kişiler hakkında gerekli takip ve analiz çalışmalarını yapmaya devam ediyor.

türkiye güncel haberler

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın