https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Depremzedelere yardım adı altında dolandırıcılık amacıyla kurulduğu belirlenen 24 internet sitesi kapatıldı.

Depremzedelere yardım adı altında dolandırıcılık amacıyla kurulduğu belirlenen 24 internet sitesi kapatıldı.Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından depremzedelere yardım adı altında dolandırıcılık amacıyla oluşturulan 24 internet sitesi kapatıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın suç ve suçlularla mücadele amacıyla 7 gün 24 saat internet ortamında periyodik sanal faaliyetler yürüttüğünü bildirdi.

Açıklamada, sanal devriyelerin faaliyetleri kapsamında deprem sonrası sosyal medya platformları üzerinden yardım talebinde bulunanların adres ve konum bilgilerinin belirlendiği ve ilgili birimlerle koordinasyon sağlandığı belirtildi.

Kahramanmaraş’ın merkez üssü olan depremlerle ilgili olarak sosyal medya platformlarında tespit edilerek ilgili birimlere gönderildiği belirtilen açıklamada, 202 hesap yöneticisinin vatandaşlarda korku ve panik yaratmak amacıyla provokatif yayınlar yaptığı değerlendirildi. ve bu kapsamda 18 kişi tutuklandı, tutuklandığı hakimlerce tutanak tutuldu.

“Deprem Yardımı” temasını kullanarak dolandırıcılık

Açıklamada, depremzedelere yardım etmek isteyenlerin iyi niyetini suiistimal etmek ve oltalama dolandırıcılığına hazırlık yapmak amacıyla kurulduğu belirlenen 24 internet sitesinin kapatıldığı belirtildi.

Açıklamada, resmi kurumların isimlerini kullanarak veya taklit ederek vatandaşlardan para talep eden 4 sosyal medya platformunun hesaplarıyla ilgili gerekli tedbirlerin alındığı belirtilirken, valilerin kimlikleri tespit edilerek dondurulduğu da bildirildi. 3 hesap. Quake-help özelliği kullanılarak yatırılması talep edilen kripto varlık cüzdanının adresleri.

Kahramanmaraş Bostan güncel haberler

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın