medyauzmani.com

Dijital ruble, Rusya’ da vergi kanununa eklendi – World Digital Media News


Rusya Başkanı Vladimir Putin, dijital rubleyi vergi kanununa dahil eden yasayı imzaladı. Bu yasa, dijital varlığın hesaplarının tanımlanması ve onunla yapılan işlemleri vergilendirmek gibi bazı kurallar içeriyor.

Bilindiği gibi Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş iki devleti etkilemişti. Bu yüzden Rusya, bu dijital varlığı savaştan dolayı yaptırımlardan kurtulmak için bir araç olarak görüyor.

Bu yılın Temmuz aylarında Putin, dijital ruble ile ilgili yasa tasarısını duyurmuştu. Ayrıca Rusya Merkez Bankası, halihazırda 2020 yılından beri bu dijital varlık üzerinde çalışmalar yapıyor.

Ne zaman yürürlüğe girecek?

Bu yeni yasa ile vergi mensupları, banka hesaplarında yeteri kadar para yoksa dijital para birimi olarak geri alabilecek. Bunun yanı sıra yetkili kişiler, kullanıcı dijital varlık hesaplarındaki işlemleri düzenleyebilecek. İşlemleri askıya alabilecek. Ayrıca vergi mensubunun fonlarına gösteren belgelere erişebilecek.

Rusya Merkez Bankası’nın duyurusuna göre kullanıcılar (vatandaşlar, işletmeler, şirketler), dijital rubleyi 2025 yılından itibaren kullanmaya başlayacak.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın