https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber DXY ve BTCUSD 2022’de zıt yönlerde hareket etti, ancak Bitcoin geride kalıyor

DXY ve BTCUSD 2022’de zıt yönlerde hareket etti, ancak Bitcoin geride kalıyor


  • DXY, Ekim 2022’nin başlarında +%20 ile zirve yaptı
  • BTC/USD 2023’ün sonlarında -%75 düştü
  • Kurşun gecikmesi analizi, BTC/USD paritesinin açığı kapatmak için %4’lük bir kazanç daha görebileceğini gösteriyor

Yıllardır, kripto para birimi yatırımcılarının büyük bir dileği vardı – Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, kurumsal olarak benimsenmek için. Zamanla benimseme geldi, ancak bitcoin ve diğer kripto para birimleri için oyunun kurallarını değiştirdi.

Kripto para birimlerine yapılan kurumsal yatırım ne kadar yüksek olursa, önde gelen kripto para birimleri genel olarak finansal piyasalarla o kadar bağlantılıdır. Ayrıca, tıpkı ABD doları veya ABD borsası gibi ekonomik verilere tepki vermeye başlıyorlar.

Başka bir deyişle, hem içeride hem de dışarıda risk duyarlılığı geleneksel finansal piyasalara ve aynı zamanda kripto para piyasasına da hakimdir. Bugün buradayız – kripto para birimi için bundan sonra ne olacak? Bitcoin nereye gitmeli?

Oyunun kuralları değişirse, kripto para piyasasını değerlendirmenin farklı yollarına bakılmalıdır. Bunun bir yolu Dolar Endeksinin geçen yılki hareketini yorumlamak ve bunu BTC/USD ile karşılaştırmaktır. Dolar, bitcoin’in geç hareketlerinden sorumluysa, dolar, bitcoin’in bundan sonra nereye gideceğine cevap vermeli mi?

Geç kurşun analizi, Bitcoin’in daha fazla toparlanabileceğini gösteriyor

ABD doları geçen yıl Federal Rezerv’in sıkılaştırma döngüsüne girmesiyle yükseldi. Ana rezerv para birimindeki faiz oranı %4,5’e ulaştı ve yatırımcılar hala en azından bir artış daha arıyor.

Dolayısıyla 2022’de doların yükselmesi kimseyi şaşırtmasın. Doların diğer tüm para birimlerine karşı yükselmesiyle genel bir yükseliş oldu.

Bitcoin farklı davranamazdı. Bitcoin’in enflasyona karşı koruma sağlaması gerektiğine dair genel inanca rağmen, tıpkı altının yaptığı gibi bunu yapamadı.

Yani daha güçlü bir dolar, daha zayıf bir bitcoin anlamına gelir. Bu, doların ilerlediği anlamına gelir, bu nedenle dolar endeksine (DXY) daha yakından bakmak yardımcı olabilir.

TradingView’e Göre BTCUSD Grafiği

Yukarıdaki tabloya odaklanın. 2022’nin başından beri DXY ve BTC/USD’yi gösterir.

DXY +%20 civarında zirve yaparken, Bitcoin -%75 civarında düştü. İşin ilginç tarafı, dolar zirve yaptıktan sonra Bitcoin düşmeye devam etti.

Bu nedenle, -%75’ten -%50’ye olan son sıçrama, Bitcoin’i DXY’nin zirve yaptığı seviyenin hemen üzerine koyuyor. DXY’deki son zayıflık göz önüne alındığında, BTC/USD paritesinin DXY’deki son gelişmeleri yakalamak için daha fazla çalışma alanı olduğu (%4-5 civarında) sonucuna varabiliriz.

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın