medyauzmani.com

Editörden: Solana 2023’ten sağ çıkmakla kalmayacak, ona hükmedecek


Michael Reptney, TVL’nin Solana’nın en büyük protokolü olan Marinade’ın Büyüme Lideridir. Bu yazıda dizinin geleceğine dair bakış açısını veriyor.

Kasım ayında FTX ve Alameda Research’ün iflas etmesinden sonra Solana’nın ölümünü tahmin etmek için birçok sütun ve Twitter dizisi harcandı. Genel olarak kripto para birimi uzmanları, başka bir kripto para birimi çöküşü ihtimaline hevesle dişlerini kemiriyor ve ekosistemin sonunu ilan ediyorlardı.

Ama şimdi görebildiğimiz gibi, tüm bunlar fazlasıyla abartılmıştı. Pazar yalnızca dip seviyelerinden kurtulmakla kalmadı, aynı zamanda Aralık sonundaki 300.000 olan günlük aktif kullanıcı sayısı 10 Ocak’ta 525.000’in üzerine çıktı. Buna ek olarak, ağ geliştirme etkinliği üç katına çıktı, bu da geliştiricilerin ağı geliştirmek ve büyütmek için çok çalıştıklarını gösteriyor. Solana’nın 2.000’den fazla aktif geliştirici topluluğu, yalnızca Ethereum’dan sonra ikinci ve %83 büyüdü 2022’de.

FTX’in ardından Solana’nın fiyat toparlanması, yenilikçi geliştiriciler, mühendisler ve kurucu ekiplerle dolu Solana geliştirme topluluğunun dayanıklılığını ve bağlılığını gösteriyor. Bu aynı zamanda, FTX çöküşünü takip eden artan aktivite sırasında zincirin tamamen çalışır durumda kalmasıyla da kanıtlanmaktadır. Bu, zincir üstü aktivitedeki ani artışların ağ performansını etkileyebileceği 12 ay öncesinden bile ileriye doğru bir sıçrama.

Solana geliştiricileri yakın zamanda Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından da tanındı. içinde 29 Aralık’taki tweet’iSolana’dan artık “aşırı fırsatçı para kazananların” kaldırıldığını ve bu yetenekli geliştiricilerin Solana’yı parlak bir geleceğe taşımaya bırakılabileceğini düşünüyor.

%100 yürütülen ve Solana’nın en büyüğü haline gelen bir proje olarak, Marinade olarak “VC Serisi” döneminin sonunu karşılıyoruz. Göreceğimiz – ve şimdiden tanık olacağımız – zinciri 2023’e doğru ilerletmek için Solana’nın benzersiz önerisi – ademi merkeziyet, yüksek işlem hızlarıyla aydınlatma, düşük ücretler, erişilebilirlik – üzerine inşa edilecek topluluk temelli proje geliştirmeye geri dönüş olacak.

Ademi merkeziyetçilik önce gelir

2022 olayları bize bir şey öğrettiyse, o da blockchain, kripto ve DeFi’nin geleceğinin sansüre dayanıklı olması gerektiğidir. Bu endüstri, merkezi ve geleneksel finans dünyasının başına bela olan anlaşılmazlığa, gizli anlaşmaya ve yolsuzluğa direnebilecek merkezi olmayan bir endüstri olacak şekilde inşa edildi ve ilerlerken bu ilkelere geri dönmeliyiz.

Zincir, Temmuz 2021’de yalnızca 1.000 olan ağ üzerinde düğümleri çalıştırmak ve işlemleri işlemek için artık birlikte çalışan doğrulayıcıların sayısını artırmayı başardı. Solana’nın kurucusu Anatoly Yakovenko’nun yakın zamanda belirttiği gibi, bu sayıyı daha da artırmak, Ayrıca ağa daha fazla doğrulayıcı getirmenin önemli olduğunun farkında olan Solana Vakfı için bu yıl önemli bir hedef. Bu, en büyük doğrulayıcılardan bazılarının (şu anda 31 doğrulayıcı ayrılmış SOL’un %33’ünden fazlasını kontrol ediyor) gücünü azaltmak ve böylece tüm zincirin kararlılığını ve güvenliğini artırmak için önemli bir önlemdir.

Şeffaf, açık kaynak ve hesap verebilir

Ademi merkeziyetçiliğin büyük bir kısmı açık kaynak kodu geliştirmek ve izinsiz protokoller oluşturmaktır. Bu, Solana’nın bir başka güçlü noktasıdır. Marinade’de sıvı SOL depolaması için yetkisiz bir delegasyon stratejisi kullanıyoruz. Bu, kullanıcıların SOL’unun diğer tüm sıvı depolama protokollerinin en büyüğü olan yüzlerce doğrulayıcıdan oluşan ağımıza dağıtılmasını sağlayarak doğrulayıcılar arasındaki dengesizliği giderir.

Konsepte aşina olmayanlar için likit staking, fonlarınızı bloke etmeden SOL’a katkıda bulunmanıza olanak tanır. SOL staking karşılığında, para yatırma işleminiz için DeFi’de teminat, likidite ve daha fazlası olarak kullanılabilecek mSOL tokeni şeklinde itfa edilebilir bir depozito/kupon reçetesi alırsınız. Ethereum, yeni Şanghay yükseltmesinde likit staking olasılığını keşfetmeye başlarken, Marinade Ağustos 2021’de ilk likit staking protokolünü başlattığından beri likit staking Solana’nın bir özelliği oldu.

Bunun nedeni, likiditenin yalnızca ademi merkeziyetçiliğe yardımcı olmakla kalmayıp – ki artık bunun herhangi bir ciddi blockchain geliştiricisinin veya dApp geliştiricisinin birincil endişesi olması gerektiğini biliyoruz – tüm Solana ekosisteminin büyümesini ve istikrarını desteklemeye hizmet eden varlık likiditesini sağlamasıdır. Aslında SOL’un %70’i kapalı iken sadece %2-3’ü sıvıdır. Solana’nın DeFi ağında likiditede önemli bir artışa katkıda bulunması gereken, SOL’de büyük bir likidite bahis fırsatı var.

Güvenlik kritik bir odak noktasıdır

Solana ekosisteminin güvenliği ve istikrarı, elbette, blok zincirinin sıklıkla eleştiri konusu olduğu alanlardan biridir. Son birkaç yılda keyif aldığımız büyüme hızıyla, genellikle yeniliğe öncelik vererek, ekosistemdeki projelerin bir dizi istismarın hedefi olduğu inkar edilemez.

Bu nedenle güvenlik, önümüzdeki yıl ekosistem için en önemli önceliktir. Daha fazla doğrulayıcıyı ağa teşvik etmenin yanı sıra, Yakovenko diyor Geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri, güvenlik açıklarını ve geliştirme sırasındaki hataları tespit etmesine yardımcı olabilecek otomatik akıllı sözleşme denetimleri de dahil olmak üzere bir dizi yeni güvenlik özelliği için planlar var.

Bireysel protokol düzeyinde de çok şey yapılabilir. Ayrıca SOL’u yüzlerce doğrulayıcıdan geçirerek herhangi bir tek hata noktasının neden olduğu riski azaltın. Marinade, çok imzalı güvenlik önlemleri kullanır ve çok imzalı akıllı sözleşmemiz, yükseltmeleri uygulamak için en popüler ekosistem projelerinin (geniş bir topluluğun değil) katılımını gerektirir. Açık Kaynak, Multisig ve birden fazla güvenlik denetimi yürütmek, Marinade’in başından beri inandığı şeylerdir. Şimdiye kadar başarılı oldu ve Solana’da bu zihniyeti benimseyen yeni bir proje dalgası görüyoruz.

Ağ olgunlaştıkça ve risk sermayedarlarını ve diğer doymak bilmez yatırımcıları tatmin etmek için hızlı büyümeye daha az odaklandıkça, bu tür merkezi olmayan, şeffaf, topluluk temelli güvenlik önlemleri Solana ekosisteminde standart hale gelecek.

Erişilebilirlik anahtardır

Son olarak, Solana’nın erişilebilirliğe odaklanması, benzersiz teklifinin önemli bir parçasıdır. Ethereum, havuzlar ve yan zincirler ile modüler bir yaklaşıma daha fazla odaklanırken, Solana, protokollerine çeşitli kullanıcılar tarafından erişilebilmesini sağlamak ve Katman-2’ler aracılığıyla ademi merkeziyetçilikten ödün vermemek amacıyla daha yekpare bir tasarım benimsiyor.

Merkezi olmayan ilkelere hızlı bir şekilde bağlı kalan Solana Protokolleri, göz korkutucu derecede teknoloji ağırlıklı tasarımıyla kullanıcıları rahatsız etmeyen basit, çekici arayüzlere de öncelik verir. Çoğumuz, alana ilk kez giriyor olabilecek perakende kullanıcılara yardımcı olmak ve onları teşvik etmek için topluluk kanallarımız aracılığıyla eğitim vermeyi de taahhüt ettik.

O zaman elbette Solana’da işlem yapmanın çok düşük ücretleri var. Bunlar, Proof of Stake’e (PoS) yapılan son güncellemeye rağmen, Ethereum’da meydana gelenlere kıyasla hala kesirli.

Bu nedenle, Solana, son haftalarda gördüğümüz gibi, ilham alırsa kripto para birimine katılmaya hala hazır ve istekli olan perakende kullanıcıları için çok erişilebilir. 2023’e girerken, ilk Web3 telefonu olan Solana cep telefonu da dahil olmak üzere yenilikler Solana’nın fiziksel alanlarını saklıyor ve Instagram’ın NFT girişimi gibi Web2’nin benimsenmesi bu kitleyi her zamankinden daha fazla büyütecek.

Topluluk, erişilebilirliğin bir başka önemli parçasıdır ve son haftalarda gördüğümüz gibi Solana, kripto alanındaki en güçlü topluluklardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Son zamanlarda bu kadar sert bir şekilde test edilmediğimizi çok az kişi tartışacak: Talihsizliğin sapanları ve okları hepimizin üzerine çok sert düştü, ama biz düşmedik. Aslında dizi hiç bu kadar güçlü olmamıştı. BONK tokeni Ocak ayı başlarında düştüğünde, DEX etkinliği şimdiye kadarki en yüksek üçüncü hacmine yükseldi ve Öncelikli İşlemler ve QUIC gibi son yükseltmeler sayesinde zincirin performansı çok güçlü oldu. Ortalama hash kullanıcısı, bir işlem gönderirken tüm bunların olup bittiğini bile bilmeyecektir; Sadece hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde geçtiğini fark edecekler.

Bunun yerine, Solana toplulukları kullanıcılarımız için olumlu ve ilham verici bir yer olmaya devam ediyor ve geliştiricilerin kalmayı ve hatta olumsuz haber akışına rağmen ilk kez Solana’ya gelmeyi seçmelerinin bir nedeni de bu. Topluluk, Marinade’de yaptığımız her şeyin merkezinde yer alır ve merkezi olmayan, otonom organizasyonumuzun tam olarak gerçekleştirilmesine doğru yürürken, kullanıcılarımızla etkileşime geçmeye, büyümeye ve onlara hizmet etmeye devam ediyoruz.Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın