https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Ekran kartı fiyatları iki yılda ikiye katlandı!

Ekran kartı fiyatları iki yılda ikiye katlandı!


En son ekran kartı fiyatları ne kadar? Pandemi ve chip kıtlığının neden olduğu ekran kartı envanter sorunu, kripto para madenciliği nedeniyle küresel bir kriz haline geldi. En son fiyat analizi, grafik kartlarının 2020’den bu yana neredeyse iki katına çıktığını gösteriyor.

En son AMD ve Nvidia fiyatlandırma haberleri nelerdir?

Grafik kartı pazarı zor bir dönemden geçiyor ve Alman perakendeci Mindfactory’nin son satış rakamları kasvetli bir tablo ortaya koyuyor. Verilere göre 2020 ile 2023 yılları arasında ekran kartı fiyatları ikiye katlandı.

Örneğin bir AMD ekran kartının ortalama satış fiyatı 2020 yılına göre yüzde 103 artarak 600 euroya yükselirken, Nvidia modelleri yüzde 93 artarak 825 euroya çıktı. Fiyat artışının sebepleri arasında pandemi, küresel çip gibi birçok neden yer alıyor. kıtlıklar ve kripto madenciliği.

https://kriptohaberleri.gen.tr/chatgpt-krizi

Ancak geçtiğimiz yıl çoğu yatırımcı kripto para madenciliğinden vazgeçti ve ekran kartı almayı bıraktı. Stokta çok fazla ekran kartı olmasına rağmen fiyatlar normalleşmedi. Araştırmaya göre kullanıcılar bir ekran kartı için “büyük ödemeler” yapmaya devam edecekler.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, düşük çip fiyatlarının “geç” olduğuna inanıyor. Bu da pandemi öncesi fiyat etiketlerinin gözden kaçacağı anlamına geliyor. Kullanıcılar, orta sınıf ve üst düzey grafik kartları için 1.000 dolardan fazla para harcamak zorunda kalabilir.

Bu, grafik kartı satın almak isteyen oyuncular ve içerik oluşturucular için iyi bir haber olmasa da, hala yapılabilecek bazı şeyler var. Öncelikle daha ucuz olacağı için eski nesil ekran kartlarını tercih edebilirsiniz. İkinci el modelleri de düşünebilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Gelişmiş Mikro Cihazlar Teknoloji Haberleri

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın