https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Ethereum, Bitcoin’in gerisinde kalıyor ve ABD dolarındaki zayıflık devam ederse çalışacak daha fazla alana sahip.

Ethereum, Bitcoin’in gerisinde kalıyor ve ABD dolarındaki zayıflık devam ederse çalışacak daha fazla alana sahip.


  • Önde gelen kripto para birimleri 2023’e olumlu bir ivme ile başladı
  • Bitcoin, Doge, Ripple ve Ethereum doğrudan korelasyon içinde hareket ediyor
  • Ethereum’un çalışacak daha fazla yeri var

Kripto para piyasası 2023 yılına olumlu bir ivme ile başladı. Sonuç olarak, tüm önde gelen kripto para birimleri ABD doları karşısında değer kazandı ve sözde “kripto kışı” 2022’den itibaren ortadan kalktı.

Bitcoin açıkça liderdir. Değerinin yaklaşık %-65’ini kaybettikten sonra 2022’deki düşük seviyelerinden güçlü bir şekilde toparlandı. Bitcoin ile kripto para piyasasının geri kalanı arasındaki doğrudan ilişki iyi biliniyor, ancak 2022’nin başından beri ilginç bir şeyler oluyor.

Daha doğrusu, zayıf korelasyon. Bitcoin bir boğa veya ayı piyasasına girdiğinde diğer kripto para birimlerinin de bunu takip edeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak bu sefer menzil farklı.

TradingView’den ETHUSD grafiği

Ethereum geride kalıyor

Yukarıdaki grafik, önde gelen dört kripto para birimini ve bunların ABD doları karşısında nasıl ilerlediğini gösteriyor – Bitcoin, Doge, Ripple ve Ethereum. Korelasyon açık, ancak Ethereum geride kalıyor.

2022’de en çok Ethereum düşüşte. Son ralliden önce değerinin -%70’inden fazlasını kaybetti.

2023’te zirvedeyken, Bitcoin’e liderlik ettikten sonra çok geride kalıyor. Daha doğrusu, Bitcoin, Doge ve Ripple aşağı yukarı senkronize bir şekilde hareket ederken, Ethereum boğaları geri çekildi.

Son ralli, kripto para biriminin ABD doları karşısındaki kayıplarını azalttı, ancak o kadar değil. Örneğin, BTC/USD paritesi Ocak 2022’deki seviyesinden şu anda -%49,86 düştü. Ancak, ETH/USD eskisi kadar toparlanamadı ve aynı dönemde -%57,85 düştü.

Diğer bir deyişle, ABD dolarının zayıflığının devam ettiğine inanılıyorsa Bitcoin, Doge veya Ripple yerine Ethereum’un yükselişine bahse girmek uygun olabilir.

Çarşamba günü ABD Merkez Bankası, 2023 yılında ilk kez faiz kararını açıklayacak. Bu açıklamanın ardından bir basın toplantısı yapılacak ve ABD dolarının oynaklığı aşırı seviyelere ulaşacak.

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın