medyauzmani.com

Ethereum ve Bitcoin işlem ücretleri artarak ölçeklenebilirlik tartışmalarını tetikliyor – World Digital Media News


BitInfoCharts’ın 10 Kasım 2023 tarihli verilerine göre, Ethereum ve Bitcoin ağlarındaki işlem ücretlerindeki önemli artış, blok zinciri ölçeklenebilirliği hakkındaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. Ethereum’daki yüksek öncelikli işlemlerde gaz ücretleri 220$ gibi rekor bir seviyeye yükselirken, benzer Bitcoin işlemlerinde 10$’lık ücretler rapor edildi; bu da önceki üç aydaki ortalama 1$’lık ücretten önemli bir artış anlamına geliyor.

Ücretlerdeki artış, kullanıcıların varlıklarını BNB Chain gibi daha ucuz ağlara taşımalarına yol açtı ve Solana ve PulseChain gibi alternatif blok zincirlerinin savunucuları daha düşük işlem maliyetlerini vurguladı. Solana’nın, Ethereum’un yüksek bireysel işlem ücretlerine kıyasla, tüm kullanıcılar için dakika başına toplam 55-60 $ ücret aldığı bildiriliyor.

Bu yüksek ücretlerin bankasız ve düşük gelirli nüfus üzerindeki etkisine ilişkin endişeler de dile getirilmiştir. Merkezi olmayan bir borsa olan Uniswap‘ta Ethereum sıcak cüzdanı aracılığıyla yapılan bir test işlemi, 300 dolarlık bir transfer için 45,65 dolarlık bir ağ maliyeti gerektirdi ve bu gruplar için erişilebilirliği hakkında sorular ortaya çıkardı.

Bu artıştan önce, Ethereum’daki ortalama işlem maliyeti 11,35 dolar civarındaydı. Gaz ücretleri daha önce 1 Mayıs 2022’de 196 $ ile zirveye ulaşmış ve Ağustos 2021’den Şubat 2022’ye kadar sürekli olarak 20 $’ın üzerinde kalmıştı.

Ölçeklenebilirlik sorunlarının üstesinden gelmek için, Bitcoin ve Ethereum’daki geliştiriciler temel katmanda merkeziyetsizliğe ve güvenliğe öncelik vererek, yürütme ortamının çoğunu Bitcoin için Lightning Network ve Ethereum için Arbitrum, Optimism ve Polygon gibi katman 2 çözümlerine aktarmıştır. Eleştirmenler, her şeyin temel katmanda ele alındığı monolitik blok zinciri mimarilerini savunmaktadır.

Bu ücret artışının başlıca nedenleri piyasa talebi ve ağ tıkanıklığıdır. Tartışmalar devam ederken, blok zinciri ağlarının tüm kullanıcılar için erişilebilirliği ve satın alınabilirliği sağlamak için bu zorlukları nasıl ele alacağını göreceğiz.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın