medyauzmani.com

ExxonMobil Venezuela muhalefetine kripto para üzerinden fon sağlamakla suçlanıyor – World Digital Media News


CARACAS – Venezüella savcısı Tarek William Saab, ExxonMobil’i Venezüella’nın Essequibo bölgesi üzerindeki tutumuna karşı muhalefet faaliyetlerini finanse etmek için bir plana dahil olmakla suçladı. İddialar, tartışmalı bölgeyle ilgili olarak 3 Aralık’ta yapılan referandumun ardından geldi.

Saab, petrol devinin Venezüella hükümetinin Essequibo konusundaki tutumuna karşı çıkan komploculara fon aktarmak için USDT kripto para birimini ve aracıları kullandığını belirtti. Sonuç olarak, aralarında muhalefet liderleri ve merhum Devlet Başkanı Hugo Chavez’in eski müttefiklerinin de bulunduğu çeşitli kişiler hakkında on dört tutuklama emri çıkarıldı.

Tartışmalı referandumda 10 milyondan fazla Venezuelalı oy kullanmıştı. Saab’a göre muhalefetin finansman operasyonunda Amerika Birleşik Devletleri ve El Salvador’dan siyasi figürlerle bağlantılı kişiler yer aldı.

Bu iddialar karşısında ExxonMobil CEO’su Darren Woods bu tür faaliyetlere karıştığını reddetti. Yakın zamanda verdiği bir mülakatta Woods, şirketin siyasi entrikalara karışmak yerine Guyana’ya kaynak geliştirme konusunda yardımcı olmaya odaklandığını vurguladı.

Bu skandal, bu yıl Venezuela’nın kripto para düzenleyicisi Sunacrip’ten yetkililerin petrol satışlarıyla ilgili kripto işlemlerini içeren yolsuzluk nedeniyle tutuklandığı daha önceki bir olayı anımsatıyor.

Bu suçlamaların sonuçları, özellikle Essequibo bölgesini çevreleyen devam eden jeopolitik gerilimler göz önüne alındığında, ExxonMobil’in bölgedeki operasyonları ve ilişkileri için önemli olabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın