https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Fed faiz oranlarını 25 baz puan artırabilir.

Fed faiz oranlarını 25 baz puan artırabilir.Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararları açıklanmadan değerlendirmelerde bulunun The Economist Doç. Doktor. Batuhan Tovanir, enflasyon ve durgunluk dengesini izleyen Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının mümkün olduğunu belirtti. Tovanner ayrıca, “Hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi riskli varlıklarda bir geri çekilme olabilir” dedi.

Finans piyasalarının yönünü belirleyecek kritik hafta başladı. İki büyük merkez bankası, Federal Rezerv ve Avrupa Merkez Bankası faiz kararlarını açıklayacak. 2022 için son toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artıran Fed, enflasyonda düşüş olduğunu doğruladı ancak riskler yukarı yönlü. Öte yandan ABD’de ekonomik büyüme verileri beklentilerin üzerinde geldi. Fed’in enflasyon ve durgunluk dengesini dikkate alan faiz oranlarını 25 baz puan artırma olasılığını dile getiren Ekonomist Doç. Doktor. Batuhan Tovanir, burada önemli olan nokta, toplantı tutanakları ve Fed Başkanı Jarome Powell’ın yapacağı açıklamalarla önümüzdeki döneme ilişkin izleyeceği yön. Mesajlar gönderilirse, Shaheen, hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi riskli varlıklarda bir gerileme olabileceğini söyledi.

Ekonomi asistanı. Doktor. Batuhan Tovanir, Fed ve Avrupa Merkez Bankası kararları öncesi açıklamalarda bulundu. Enflasyon ve durgunluk dengesini izleyen Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan artırma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çeken Tuvanir, şahin mesajlar verilmesi durumunda hisse senedi ve kripto fonları gibi riskli varlıklarda düşüş olabileceğini vurguladı.

Tovanir dedi ki:

Yüksek faizli bir ortamda, küresel yatırımcılar tasarruflarını hisse senetleri ve kripto para birimleri yerine yüksek faizli ABD tahvillerine yatırmak için cazip gelebilir. Ancak faiz artırımının sona erdiği mesajı verilirse piyasalarda rahatlamaya yol açacaktır.

EUR/USD paritesinde yükseliş görebiliriz.

Avrupa Yakası’nda düşük enflasyon emareleri yetmediği için Beykent Üniversitesi Öğr. Yardımcı üye. Doktor. Batuhan Tovanir, “Görüşmeden sonra 50 baz puanlık artışın devam edeceği mesajları verilirse euro/dolar paritesinde yükseliş görebiliriz” dedi. – İstanbul

Kaynak: haber ajansı / ekonomi

Merkez Bankası Ekonomi Haberleri

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın