medyauzmani.com

FTX, müşteri fonlarının yüzde 90’ını iade etmeyi planlıyor – World Digital Media News


İflas eden kripto borsası FTX, geçen kasım ayında iflas etmeden önce borsada tutulan varlıkların yüzde 90’ını iade etmek için bir teklif sunmuştu.

Şu anda iflas sürecini denetleyen borçlular grubu, planı 16 Aralık 2023’e kadar incelenmek üzere bir ABD İflas Mahkemesine sunacak.

Borçlular, Chapter 11 iflas davalarının koşullarına bağlı olarak müşteri varlıklarının üçe bölünmesini öneriyor:

  • FTX.com müşterileri için ayrılan varlıklar
  • FTX.US müşterileri için varlıklar
  • Diğer varlıklardan oluşan bir “Genel Havuz”

Teklif, imtiyazlı ödeme tutarı 250.000 ABD dolarından az olan müşterilerin, herhangi bir talep veya ödeme indirimi olmaksızın uzlaşmayı kabul edebileceklerini belirtti. Ödeme, borsanın çöküşünden dokuz gün önce borsadaki müşteri para çekme işlemlerinin yüzde 15’ini oluşturuyor.

Bununla birlikte geri kazanımlar vergiler, devlet talepleri, token fiyat dalgalanmaları gibi çeşitli faktörler tarafından gölgelenebilir.

Ayrıca borçlular, müşteri mevduatlarının ve kurumsal fonların karıştırıldığını ve kötüye kullanıldığını bilen veya durdurulduklarında para çekme işlemlerini kolaylaştırmak için KYC bilgilerini değiştiren “içeriden kişileri, bağlı kuruluşları, müşterileri” anlaşmadan hariç tutabilir.

Borçlular, bu müşteriler için yapılan ödemelerin FTX borçlularının taleplerinin gerçeğe uygun değerini yansıtmayabileceğini söylüyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın