medyauzmani.com

GitHub Tornado Nakit Kod Depolarının Engelini Kaldırıyor


En yaygın kullanılan çevrimiçi yazılım barındırma platformu olan GitHub, bugün Tornado Cash için açık kaynak kodunu tamamen yasaklama kararını tersine çevirdi. Bununla birlikte, yasağın kaldırılmasına rağmen, kod depolarının işlevselliği, ziyaretçilerin yalnızca kodu açıp okumasına izin veren “salt okunur” ile sınırlı kalır.

Hareket, ABD Hazinesinin Tornado Cash’e uygulanan yaptırımların uygulama kodunu paylaşma ve okuma için geçerli olmadığını açıklamasından günler sonra geldi.

Tornado Nakit Yasağı

Tornado Cash, 2019 yılında kullanıcıların Ethereum gibi halka açık blok zincirlerindeki finansal faaliyetlerini korumayı amaçlayan bir gizlilik aracı olarak piyasaya sürüldü.

Tornado Cash ve uygulamayla ilişkili bazı Ethereum adreslerinin kullanımı, Ağustos ayında ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından kara listeye alındı. OFAC, uygulamanın suçlular tarafından kara para aklamak için kullanıldığını kaydetti.

OFAC tarafından kara listeye alındıktan sonra GitHub, düzenleyiciyle uyumlu kalması için tüm Tornado Cash jetonunu engelledi ve kaldırdı.

GitHub neden Tornado Cash’in engellemesini kaldırdı?

Ancak ABD Hazinesi 13 Eylül’de Tornado Cash’in kara listeye alınmasının insanların uygulamanın kodunu okumasını ve paylaşmasını engellemediğini açıkladı.

Resmi ABD Hazine yayınının metni şöyle:

“ABD’li kişilerin ABD yaptırım düzenlemeleri uyarınca açık kaynak kodunu kopyalaması ve başkalarının görmesi, tartışması, öğretmesi veya yazılı yayınlara dahil etmesi için çevrimiçi olarak kullanıma sunması yasaklanmayacaktır.”

Bu açıklamanın ardından GitHub, Tornado Cash’in GitHub’daki tüm işlevlerini geri getirmemesine rağmen, uygulama koduna yönelik genel yasağını değiştirdi.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın