medyauzmani.com

Grayscale Bitcoin Trust’ın yıllık kazancı Nvidia’yı gölgede bıraktı – World Digital Media News


Kripto ve kriptoyla ilişkili piyasalarda kasvet yaşanan Ocak ayı başlarında, Grayscale Investment’ın Bitcoin tröstünden (GBTC) hisse alan yatırımcılar, ödüllendirilmeye devam ediyor.

Grafik platformu TradingView’a göre GBTC hisseleri, bu yıl yüzde 220 artışla 26,79 dolara yükseldi. En iyi performans gösteren S&P 500 hissesi Nvidia Corp (NVDA) ise yüzde 198 arttı ve endeks yüzde 9’luk bir kazanç kaydetti.

Bitcoin (BTC) bu yıl iki katına çıkarak 35.000 dolara yükselirken devlet tahvilleri gibi geleneksel sabit getirili ürünler resmen çöküş yaşadı.

GBTC’nin muhteşem performansında en büyük rol oynayan faktör, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), Grayscale ETF’sine yeşil ışık yakacağına dair umutlar oldu.

Tröstün GBTC hisselerindeki iskonto, net varlık değerine (NAV) oranla yüzde 46’dan 13’e düştü. Trader’lar da GBTC hisseleri satın alırken aynı zamanda spot/vadeli işlem piyasasında Bitcoin satarak aşağı yönlü riskten korunmaya çalıştı. Tröstün ETF’ye dönüşmesine dair onay alınırsa piyasa yapıcılar ücretleri NAV’ye iade edecek.

Geçtiğimiz hafta vadeli işlemlere karşı gelerek spread’in daralmasını sağlayanları tebrik eden Marex Solutions’ın dijital varlıklar eş başkanı Ilan Solot, “GBTC, kazandırmaya devam eden bir lütuf.” dedi.

Ayrıca GBTC iskontosunun daraltılmasından kâr elde etmeyi amaçlayan strateji, Bitcoin’in yılın başında kaydettiği kazançları sınırlamış olabilir.

Two Prime Digital Assets’in yönetici ortağı Alexander S. Blume, CoinDesk’e verdiği röportajda “GBTC’nin ETF’ye dönüşmesine dair onay gittikçe daha da olası göründüğünden short pozisyonlardaki baskı azalabilir ve BTC’nin spot fiyatı üzerindeki yukarı yönlü baskı desteklenebilir.” diyor.

Bitcoin, iki haftadan daha kısa bir süre içerisinde yüzde 28 oranında arttı ve geçtiğimiz hafta ETF’lere yönelik spekülasyonların yayılmasıyla 17 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Beklentiler, SEC’in gelecek yılın başlarında birkaç spot tabanlı ETF’yi onaylaması yönünde. Çoğunluk, ETF’lerin onaylanmasının ardından Bitcoin’in 50.000 dolar ve üstüne çıkmasını beklese de finansallaşma, piyasaya ek bir satış baskısı da getirebilir.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın