https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Hayır, Bitcoin hala borsaya her zamanki gibi bağlı

Hayır, Bitcoin hala borsaya her zamanki gibi bağlı


ana prizler

  • Bitcoin’deki son ralli, bankacılık sektörünün borsayı düşüşe geçirmesi nedeniyle bir sürpriz yarattı.
  • Bitcoin’in hala bir risk olduğunu söyleyen veri analistimiz Dan Ashmore, bu kırılmayı korelasyon yönünde ilan etmenin yanlış olduğunu yazıyor.
  • Rakamlar, borsa ve Bitcoin’in, Bitcoin’e yönelik münferit sistemik risk bölümleri dışında, faiz oranı beklentilerini takas etmeye devam ettiğini gösteriyor.
  • Geçen hafta, normalden biraz daha yumuşak bir ilişki gösteriyor ve 2022’deki FTX ve Celsius dökümleri etrafındaki fiyat hareketinin daha az dramatik bir versiyonuna geliyor.
  • Verilerimiz, doğal ilişkinin yakında yeniden başlayacak şekilde ayarlandığını gösteriyor

Geçen bir veya iki yıldaki baskın hikayelerden biri, aralarındaki inanılmaz derecede yakın ilişki oldu. bitcoin ve borsa.

Rakamlara kısaca gireceğiz, ancak mantık şu ki, borsa yükseldiğinde Bitcoin daha da yükselir. Borsa düştüğünde, bitcoin daha da düşer. Sonuç bu. Ama bu hala doğru mu?

Bazı piyasa katılımcıları, özellikle geçen hafta yaşanan olaylar göz önüne alındığında, bu ilişkinin değişmekte olduğuna inanmaya başlıyor. Kelime “Alakasız” Piyasada çok yer aldı ve şimdi bazıları Bitcoin’in bu duruma doğru ilerleme kaydettiğini söylüyor. Bunun doğru olduğundan emin değilim.

Korelasyon 2022’nin başından beri yüksek

Önce 2022’nin başından itibaren borsanın zirvesinin aşağı yukarı bir işareti olan fiyat hareketine bir göz atalım.

Bir sonraki bölümde daha derine ineceğim, ancak ilişkilendirmeyi değerlendirmeye başlamanın en iyi yolu eski moda göz testidir. 2022’nin başından bu yana Bitcoin’in getirilerini Nasdaq’a karşı çizerek başlayalım:

Burada güçlü bir model olduğu hemen anlaşılıyor.

Korelasyon katsayılarına bakmadan önce, ilgili fiyat hareketine bakarak, varlığın iki (görsel olarak fark edilir) dönem arayla çıkmaza girdiğini görebiliriz. İlki, Bitcoin’in Nasdaq’ın kazanımlarını geride bıraktığı Ağustos 2022. Kazanmaya devam etti, ancak genişleme dönemleri için alışılmadık bir durum olmayan Nasdaq tarafından daha iyi performans gösterdi. Bu, Celsius’un ateşlediği enfeksiyon krizinden kısa bir süre sonraydı (Temmuz ortasında iflas başvurusunda bulundu).

Sıçrayan ikinci ayrışma dönemi, çok daha belirgin olan Kasım 2022. Nasdaq’ın zayıf enflasyon okumaları ve faiz oranı politikasına ilişkin iyimserlikten çıkmasıyla, Bitcoin düştü. Sadece bu da değil, dramatik bir şekilde 20.000 dolardan 15.000 dolara düştü. Tabii ki, bu Sam Bankman-Fried sayesinde oldu ve FTX dökümüCelsius’a çok benzeyen, kripto para birimine özgü bir düşüş şoku.

Şimdi ilişkinin kendisini çizelim. Matematiğe fazla girmeyeceğim ama Pearson 60 günlük endeksini kullandım ve 2022’nin başına götürdüm.

Sonuçlar az çok yukarıda tartıştığımız şeyi destekliyor. Yeni başlayanlar için, 1 korelasyonu mükemmel bir ilişki (örneğin, bu makaledeki kelime sayısı ve bu ay yazdığınız kelime sayısı) anlamına gelirken, 0 korelasyonu ilişki olmadığı anlamına gelir (aydaki kelime sayısı gibi) ve NYC’de görülen T-Rex’lerin sayısı) .

Aşağıda Celsius ve FTX’teki çöküş resmedilmiştir, diğer düşüş ise LUNA sırasında meydana gelir (daha yüksek bir faiz oranı politikasına geçtiğimiz için borsa da bu sıralarda düştü).

Bağlantı yanıltıcı olabilir

Bu, korelasyonu gösterir, ancak nedenselliği gerektirmez. Eski matematik öğretmenim bu farkı harika bir şekilde açıklamış. Köpekbalığı ısırıkları ve dondurma satın almaları birbiriyle ilişkili olabilir, ancak hiç kimse Ben ve Jerry’s’i araştırmanızın büyük bir beyaz köpekbalığı tarafından avlanma olasılığınızı artırdığını iddia edemez.

Bunun yerine, bir dosya var Gizli değişken. Bu durumda, güneşli günlerde, insanların plajda yüzerek dondurma satın alma olasılığı daha yüksektir ve köpekbalığı ısırmasını daha olası kılan dondurma yerine yüzmektir. yüzme Gizli değişken.

Bu örnek abartılı olsa da (fobi geliştirmeniz durumunda köpekbalığı ısırıkları son derece nadirdir!), nokta iyidir. Finansal piyasalarda başka bir gizli değişkenimiz var. Aslında bizde bunlardan çok var – borsayı etkileyen hayal edilebilecek çok sayıda değişken var – ama geçen yılki en büyük değişkenler Federal Rezerv ve faiz oranı politikası oldu.

Bitcoin’in hareket etmesine neden olan borsa değil, hem borsanın hem de Bitcoin’in hareket etmesine neden olan faiz oranı politikasıdır. Buna karşın, enflasyona ilişkin beklentiler faiz beklentilerindeki ana etken olmuştur. TÜFE duyuruları ve Fed toplantıları çevresinde bu kadar sık ​​büyük hareketler görmemizin nedeni budur.

“Riskli varlıkların korelasyonu kriz zamanlarında 1’e çıkar” diye bir söz vardır. Ve Nisan 2022’de yeni bir faiz oranı modeline geçtiğimizde, enflasyonun kol gezdiği netleştiğinde, aynen böyle oldu.

Hisse senetleri ve paylar dahil tüm risk varlıkları satıldı. Daha değişken olan Bitcoin, elbette daha fazla sattı. O zamandan beri, yukarıda belirtilen bölümler dışında, ilişki devam etti.

Korelasyon düşüyor mu?

Asıl soru, bu korelasyonun azalıp azalmadığıdır. Aslında, bu bitcoin için nihai vizyondur. Altının dijital biçimine benzer, ipoteksiz bir değer deposu.

Bazıları son bir veya iki haftadaki fiyat hareketlerine baktı ve bunun daha az korelasyon gördüğümüz anlamına geldiğini açıkladı. Ama bence bu, Celsius ve FTX’in “ayrılması” sırasında gördüklerimizin sadece daha küçük bir versiyonu. Belirli bir olaya yanıt olarak ilişkilendirmede kısa süreli bir düşüş.

Bitcoin, Silicon Valley Bank (SVB) sorunlarının ardından yoğun bir şekilde satıldı ve ABD yönetimi mevduatları garanti altına almak için devreye girdiğini açıkladığında keskin bir şekilde toparlandı.

Öte yandan, borsa da satıldı, ancak çok daha az ölçüde. Ardından dün Avrupa’yı vuran bankacılık kargaşasıyla, piyasalar dalgalanırken Bitcoin ayakta kaldı. Duyuru, bunun ünlü bölümün gerçekleştiği anlamına gelmesi gerektiğiydi.

Bunun bir yanılgı olduğunu düşünüyorum ve rakamların da buna uygun olduğunu düşünüyorum.

Bitcoin ilk olarak agresif bir şekilde satıldı çünkü SVB, Celsius ölçeğinde bir kriz olma potansiyeline sahipti ve FTX, dünyanın ikinci en büyük sabit parası olan USDC’nin ihraççısı Circle’ın bankada 3,3 milyar dolarlık rezervi olduğu için (ve asıl korku, rakamı netleştirmeden önce bundan daha fazlası olabilir).

Böylece ABD doları sabitlendi ve birçok borsada 90 sentin altına düştü. Açıkçası, USDC’nin çöküşü sektör için korkunç olurdu ve bu nedenle Bitcoin düştü ve yaklaşık 20.000 dolara düştü.

SVB, bir bütün olarak finansal piyasalar için uğursuz bir tehdit oluştursa da, özellikle BUSD’nin geçen ay kapanmasından sonra, ABD dolarının sektör için önemi nedeniyle kripto para birimindeki risk yüksek oldu.

Circle’ın rezervlerinin %25’i nakit olarak tutulduğu için, ABD yönetimi her halükarda mevduatları garanti altına almak için devreye girene kadar rezervlerin yalnızca %8,25’inin SVB’de tutulduğu netleşene kadar iflas korkusu vardı.

Bu korku sona erdiğinde, bitcoin tekrar yükseldi ve kriz vurduğunda düşüşü tersine çevirdi. Ancak hisse senetleri çok fazla sıçramadı. Bu mantıklı.

Ayrıca, fiyat hareketi o kadar dramatik değildi ve sözde “kopma” şiddetli değildi. Avrupa bankaları Çarşamba günü darbe aldı, ancak Perşembe günü büyük ölçüde bir toparlanma gördü, borsa genel olarak iyi performans göstererek ılımlı kazançlar gösterdi.

Korelasyon metriğine bakıldığında, 60 gün gibi daha uzun bir zaman diliminde zar zor hareket ediyor ve şimdiden geri dönüyor. 30 günlük ölçüm daha fazla hareket gösterir, ancak daha küçük herhangi bir örneklem büyüklüğünde olduğu gibi, her zaman daha değişken ve daha az gösterge niteliğindedir. Görünüşe göre her iki gösterge de zaten tükeniyor.

Hangi yöne sallarsanız sallayın, bilmeniz gereken tek şey, daha önce bahsedilen Nasdaq ile Bitcoin’i karşılaştıran tabloya basit bir göz atmak. Bitcoin çok riskli bir varlık olarak alınıp satılıyor ve bu oldukça açık.

Trilyon dolarlık soru, bunun gelecekte değişip değişmeyeceğidir. Bitcoin nihayet risk varlığından ayrılabilir ve kendisini ilişkisiz bir değer deposu olarak kurabilir mi? Gerçek bir riskten korunma varlığı olabilir mi?

Bu bir gün olabilir. Ama bu henüz olmadı.

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın