https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Hesaplara soruşturma Genel Kurul toplantısından deprem büyütür!

Hesaplara soruşturma Genel Kurul toplantısından deprem büyütür!Kahramanmaraş depremi sonrası iletişim için kullanılan başlıca araçlardan biri de sosyal medya platformları oldu. Ancak bazı art niyetli ve dolandırıcılar bu durumu suiistimal ederek depremle ilgili provokatif paylaşımlarda bulundular. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), depremin provokasyonuyla ilgili soruşturma başlattı.

EGM: 154 kişi tutuklandı, 621 kişi hakkında dava açıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, deprem bölgesi ile ilgili provokatif paylaşımlar yapan sosyal medya hesaplarına izin vermiyor. İnternette korku ve paniğe yol açan paylaşımların ardından Olağanüstü Genel Kurul’da 621 hesap yöneticisi hakkında dava açılacağı açıklandı.

1 ?? 1 ?? 1 ?? 9 ???????????????????????????????????? hesap yöneticisini keşfet,

6 dava açıldı ?? 2? 1 ?? 1??? 5??? 4??? Şahıs tutuklandı, bunlardan 2’si “9” tutuklandı.

Dolandırıcılık amacıyla kapatıldığı onaylanan web siteleri. pic.twitter.com/Xt8ig5N4bD

– Türk Polis Teşkilatı (@EmniyetGM) 7 Mart 2023

Olağanüstü Genel Kurul toplantısından yapılan basın açıklamasına göre 621 sosyal medya yöneticisinden 154’ü tutuklandı. Bunlardan 29 kişinin tutuklandığı bildirildi. Bunlar arasında vatandaşın iyi niyetini rencide edenlerden yanlış bilgi paylaşanlara kadar birçok hesap sahibi var.

yer sarsıntısı Profesyonel işlerin yanı sıra dolandırıcılara yönelik soruşturma başlatıldı. Buna göre, kimlik avı dolandırıcılığı yaptığı tespit edilen 81 web sitesinin kapatılacağı açıklandı. Ayrıca yardım topladıkları iddiasıyla para talep eden 15 hesap hakkında da gerekli işlemler yapıldı.

Dolandırıcıların kripto para üzerinden de saldırdığı bildirildi. Olağanüstü Genel Kurul açıklamasında, “Deprem teması ile yatırılması zorunlu olan 6 kripto varlık cüzdan adresi tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Deprem bölgesi hakkında yanlış bilgilere maruz kalmamak ve dolandırıcılığa maruz kalmamak için sadece resmi sayfaları takip etmeyi unutmayınız. Ayrıca, hileli olduğunu düşündüğünüz sayfaları ve hesapları bildirmekten çekinmeyin.

peki bu sensin haber Ne düşünüyorsun? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Sismik Güvenlik Teknoloji Genel Müdürlüğü HaberleriDiğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın