https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber İlk 10.000 bitcoin yatırımcısı arzın üçte birini kontrol ediyor

İlk 10.000 bitcoin yatırımcısı arzın üçte birini kontrol ediyor


ana prizler

  • Bitcoin merkezi olmayan bir varlıktır, ancak büyük miktarlar seçilmiş birkaç kişi tarafından kontrol edilir.
  • İlk 114 adres, toplam arzın %15,5’i olan yaklaşık 3 milyon bitcoin tutar.
  • Bilinmeyen bir Satoshi Nakamoto, arzın %5,2’sine sahip
  • MicroStrategy, teklifin %0,68’idir

Bitcoin’i sevseniz de sevmeseniz de, dünyanın ilk kripto para birimi bir sıçrama yaptıademi merkeziyetçilik modern dilde.

Ancak Bitcoin, merkezi olmayan bir varlığa en yakın şey olsa da, baskı noktalarına sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Merkezi başarısızlık noktaları değil, büyük miktarlarda para birimine sahip olan büyük sahipler. Bazı durumlarda bu coinlerin bir anda piyasaya çıkması bile ciddi bir heyecan yaratmaya yetiyor.

Satoshi Nakamoto

Büyük sahiplerin en net olanı, anonim kurucu Satoshi Nakamoto’dur. İster tek bir kişi ister bir grup olsun, Nakamoto ilk günlerden itibaren 1 milyona yakın bitcoine sahipti. Bu, toplam arzın yaklaşık %5,2’sine denk geliyor ki bu oldukça fazla.

Nakamoto’nun kim olduğunu kimse bilmiyor ama bir kişinin/kuruluşun elinde o kadar para olması kesinlikle bir risk.

Coinbase, Nisan 2021’de halka arz edildiğinde bu faktörü işletmesi için bir risk olarak S-1 şeklinde listeledi. “Bitcoin’i geliştiren kişi veya kişilerin Satoshi Nakamoto’nun kimliği veya Satoshi’nin Bitcoin’inin transferi” Bitcoin ve dolayısıyla Coinbase’in işi için riskler olarak.

Nakamoto’nun kimliği hakkında spekülasyon yapmak zor bir oyun olsa da ve bu paralar kolayca sonsuza kadar kaybolabilirken, Coinbase’in bunu nasıl onların güvenliği için bir risk olarak listelediğini görmek kolaydır. Gerçek şu ki, yalnızca bir varlık veya kişi arzın %5,2’sine sahip ve kimsenin kim olduğu hakkında bir fikri yok.

Bitcoin balinaları

Nakamoto’nun ötesine bakıldığında, çok fazla bitcoin tutan çok sayıda cüzdan var. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yapılan bir araştırma, ilk 10.000 Bitcoin yatırımcısının toplam arzın üçte birini kontrol ettiğini belirtiyor.

Bu rakam benim tahminimdir.En büyük başlıklardan bazılarının aynı varlık tarafından kontrol edildiğini ekarte edemediğimiz için bu muhtemelen yetersiz bir ifadedir. çalışmaya göre. Örneğin, Nakamoto’nun tek bir birey olup olmadığını söylemek mümkün olmadığından, Nakamoto tarafından kontrol edilen yukarıda bahsedilen %5,2’lik madeni paraları içermez.

Bitcoin’in 2011 ile 2021 arasında yılda %230 bileşik eşdeğeri getiri sağladığı ve dünyadaki tüm büyük finansal varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdiği göz önüne alındığında, küçük bir erken benimseyenler grubunun büyük miktarlarda arzı kontrol etmesi belki de şaşırtıcı değildir.

2010’da 2.000$’lık bir yatırım size 10.000 bitcoin kazandırabilirdi ki bugün değeri 26 milyon$’dan fazladır. O ilk günlere katılan ve bugün zulalarını koruyan seçkin azınlığın bol miktarda teklifi var.

Bugün sadece 114 adres 10.000 veya daha fazla bitcoin tutuyor (muhtemelen bazıları takas adresleriyle birlikte) ve bu 114 adres 3 milyona yakın bitcoin veya toplam arzın %15,5’ini içeriyor.

Aşağıdaki tablo, az sayıda en önemli adreste ne kadar Bitcoin’in kilitli olduğunu göstermektedir.

Büyük miktarda bitcoin sahibi olan kuruluşlar

Bireylerden kollara ayrılan, büyük miktarlarda bitcoin tutan varlıklar da var.

İlk akla gelen, toplam arzın %0,68’i olan 130.000 bitcoin’e sahip olan Michael Saylor ve MicroStrategy’dir. Bu, herhangi bir halka açık şirketten daha fazla ve bazıları, piyasada böyle bir şey olursa, Bitcoin fiyatının, MicroStrategy’nin sahip olduğu bitcoin miktarı gibi daha da düşebileceğinden korkuyor.

MicroStrategy, en çok bitcoin’e sahip halka açık şirket iken, EOS kripto para birimini geliştiren özel Çinli şirket Block.one, 140.000 bitcoin’e sahip. Bu, onu herhangi bir şirket tarafından bilinen en büyük holding yapar.

Son düşünceler

Bitcoin’in benzersiz temellerinin onu benzersiz bir şekilde merkezi olmayan bir varlık haline getirdiği doğrudur. Proof-of-work mekanizmasının çalışma şekli ve içeriden hiç kimsenin coin başlatmaması (bu kasada Nakamoto madenciliği bile olsa) bu merkezi olmayan kaliteyi gerçeğe dönüştürmeye yardımcı oldu.

Ancak bu ademi merkeziyetçiliğe rağmen, en azından kısa vadede, bu madeni paraları piyasaya vuran herhangi bir şey olsaydı, piyasayı sarsabilecek kadar madeni paraya sahip birçok büyük sahip var.

Bitcoin’in yükselişinin ölçeği o kadar şaşırtıcıydı ki, kuruşa satın alan erken benimseyenlerden bazıları artık milyonlarca ve milyonlar değerinde canavar yığınlarına sahip. Satoshi Nakamoto’nun Kasım 2021’de Bitcoin için tüm zamanların en yüksek net değerine gelince? Harika 70 milyar dolar, 15 için iyiy Dünyanın en zengin insanı.Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın