https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber İngiltere Merkez Bankası CBDC Digital Pound’u piyasaya sürdü

İngiltere Merkez Bankası CBDC Digital Pound’u piyasaya sürdü


  • İngiltere Merkez Bankası ve Majestelerinin Hazinesi, 7 Şubat 2023 Salı günü Dijital Sterlin Danışma Belgesini yayınladı.
  • Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), nakit paranın yerine geçen değil, yanında çalışan ve hanelerin ve işletmelerin günlük yaşamlarında kullanabilecekleri dijital para olarak görülüyor.
  • Verim CIO’su Lucas Kiely, dijital poundun kripto para birimleri için bir tehdit oluşturmak yerine onları destekleyebileceğini söylüyor.

İngiltere’nin dijital sterlin başlatma planı, İngiltere Merkez Bankası ve Hazine’nin proje hakkında bir danışma belgesi yayınlamasıyla başka bir aşamaya girdi.

Salı günkü bir İngiltere Merkez Bankası raporu, dijital sterlini şu şekilde vurguladı: “Aileler ve işletmeler için yeni bir para biçimi.Kağıt Hazine’ye İngiliz Ekonomi Bakanı tarafından Parlamento’ya sunuldu.

Merkez bankası, dijital poundu piyasaya sürmenin zaman alabileceğini kabul ederken, gerekli altyapıyı devreye sokmak için yapılan hazırlık çalışmalarının haklı olduğunu belirtiyor.

Dijital pound, bir perakende merkez bankası dijital para birimidir (CBDC) – hane halkları ve işletmeler tarafından günlük ödemelerini yapmak için kullanılan ve İngiltere Merkez Bankası tarafından çıkarılan dijital para. İngiltere Merkez Bankası (Banka) ve HM Hazinesi, dijital sterlinin teknolojisi ve politika mimarisi üzerindeki çalışmalarımızı hızlandırmayı planlıyor.Salı günü yayınlanan gazeteden bir bölüm okuyor.

Dijital pound gibi merkez bankası para birimleri kriptoyu destekleyecek, öldürmeyecek

Birleşik Krallık’ın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planları, CBDC’lerin oluşturulması ve konuşlandırılması için yapılan baskının ivme kazanmaya devam etmesiyle ortaya çıkıyor. Ayrıca, bir yıl süren sert kış ve birkaç büyük kripto para birimi projesinin muhteşem çöküşünün ardından kripto para birimine yönelik düzenleyici ilgiyi de takip ediyor.

Ancak dijital servet platformu Yield App’in CIO’su Lucas Kelly, sektördeki tüm iniş ve çıkışlara rağmen, dijital pound gibi CBDC’lerin piyasaya sürülmesinin kripto para birimleri için bir kıyamet anlamına gelmediğini söyledi. CoinJournal Yorumda.

Ona göre, hükümetler blockchain teknolojisinin artan kitlesel benimsenmesinden yararlanmaya istekli olduğundan, giderek daha dijital hale gelen bir dünyada CBDC’ler kaçınılmazdır.

Tüm ödemeler zincirleme yapılırsa ve hükümetler istikrarlı dijital para birimini takip edebilirse, bir dizi sorunu çözer. Vergi kaçırmak daha zor hale gelir, sosyal yardım ödemeleri daha görünür hale gelir ve hükümetler bu refah ödemelerinin kullanımını kontrol edebilir.

Daha hızlı ödeme sistemleri ve erişilebilir bir kredi geçmişi gibi şeyler de dahil olmak üzere kamuya sağlanan faydalar, devletin varlıklara el koyması, özel harcamaların kontrolü vb. Ancak Kiely, CBDC’lerin finans sektörü ve kripto para birimi üzerindeki olumlu etkisi konusunda iyimser.

Danışma belgesindeki ayrıntılara göre, dijital pound İngiliz parasının yerini almayacak, ancak onunla birlikte çıkarılacak ve kullanılacak.

Özellikle Bank of England, dijital poundu sürekli değişen küresel finansal sistemde merkez bankası parasının çıkarını korumaya yardımcı olabilecek bir proje olarak görüyor. Dijital pound, ülkenin parasal egemenliğini korumanın yanı sıra, İngiltere’nin ödemeler endüstrisindeki rekabeti ve yeniliği artırmaya yardımcı olabilir.

Kripto para birimi ileriye doğru büyük sıçramalar yaparken, hala biraz gölgede çalışıyor.Yield App’in CIO’su, daha geniş finans sektörü genelinde entegrasyonun olumsuzluklardan çok olumlu sonuçlar getirebileceğini sözlerine ekledi. ekledi:

CBDC’ler, geleneksel finans sektörünün zincir üstü finansmana katılımını teşvik ederek, kripto para birimlerinin gelişimine yönelik bir tehdit oluşturmak yerine, kripto para birimlerinin benimsenmesi ve büyümesinin önünü açabilir.

İngiltere Merkez Bankası ve Birleşik Krallık Hazine belgesi, proje hakkında kamuoyu görüşü istiyor ve pilot aşamayı içeren bir sonraki adımın temelini oluşturacak. Başlatıldıktan sonra merkez bankası, merkez bankası dijital para birimi “istiflemesini” önlemek için bireysel varlıkları 10.000-20.000 £ ile sınırlamayı planlıyor.

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın