medyauzmani.com

JPMorgan son kripto yükselişiyle ilgili endişelerini paylaştı – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – JPMorgan analistleri, kripto piyasası yükselişinde kısa vadede aşırı alım koşulları oluştuğuna dikkat çekerken fiyat artışının sürdürülebilirliği konusunda şüpheci bir yaklaşım sundu. 

JPMorgan analistleri, bu hafta yayımladıkları raporda Ekim ayında başlayan yükseliş eğiliminin iki temel faktöre dayandığı üzerinde durdu. Analistler, ilk katalizörün kripto para piyasalarına yeni sermaye akımına yol açması muhtemel spot Bitcoin ETF beklentisi olduğunu söylerken olası onayın endüstri için bir zafer, SEC için ise bir kayıp olarak görüleceğini düşünüyor. Öyle ki SEC’in yıllardır direndiği bir yatırım ürününü onaylaması durumunda bundan sonraki süreçte sektör üzerindeki etkisinin daha hafif kalacağı iddia ediliyor.

Diğer yandan JPMorgan analistleri, daha önce de dile getirdikleri gibi spot ETF konusunun oldukça abartıldığını söylemeye devam etti. Yatırım aracı özelinde fikir yürüten analistler, ilk etapta spot ETF ürününe girecek sermayenin GBTC ürününden, vadeli Bitcoin ETF’lerden ve halka açık Bitcoin madencilerinden gelmesini daha olası bir senaryo olarak görüyor. Böylece spot ETF ürünlerinin çekeceği fonların geleneksel piyasadan ziyade kripto sektöründeki fonlardan geleceğini düşünen analistler, yatırım ürününün endüstrinin sermaye değerini artıracağı anlatısına şüpheci yaklaşıyor. 

Bununla birlikte JPMorgan, spot Bitcoin ETF ürünlerinin zaten Kanada ve Avrupa’da işlem gördüğü ve ihraç edildiklerinden bu yana çok fazla yatırımcı çekemedikleri üzerinde de durdu. Bu durumun ABD’de ihraç edilecek spot ETF’ler için de benzer şekilde olacağı düşünülüyor. 

Son kripto yükselişini tetikleyen ikinci faktör ise Ripple ve Grayscale’in sırasıyla SEC’e karşı zafer kazanması olarak gösterildi. Ancak analistler, endüstrinin en önemli kripto şirketlerinden ikisinin bu denli bir zafer kazanmasının düzenleyicilerin sektöre bakış açısını değiştirmeyeceğine inanıyor. FTX dolandırıcılığı başta olmak üzere 2022 yılında düzenleyici eksikliğinden dolayı oluşan ciddi kayıplar henüz telafi edilememişken yasa koyucuların düzenleme çabasını sıkı şekilde devam ettireceğine inanılıyor.

Diğer yandan JPMorgan analistleri, piyasanın Bitcoin’in Nisan 2024’te gerçekleşecek olan halving olayını fiyatlandığını düşünüyor. Buna göre analistler, ödül yarılanmasının etkilerinin öngörülebilir olduğundan yatırımcıların buna göre pozisyon aldığını iddia ediyor.

Sonuç olarak JPMorgan analistleri, spot Bitcoin ETF’ye onay verilmesinin tipik olarak beklentiyi al gerçekleşeni sat etkisine yol açabileceği ve bu yüzden kripto yatırımcılarının temkinli davranması gerektiğini düşünüyor. 

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın