medyauzmani.com

Kraken’den Powell, kripto sektöründeki zorlukların ortasında özdenetimi savunuyor – World Digital Media News


Kripto para borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell, Binance gibi büyük oyuncuların dahil olduğu önemli yasal gelişmelerin ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) düzenleyici eylemlerinin ardından, yakın zamanda kripto endüstrisinde öz düzenlemenin önemini vurguladı. Powell’ın yorumları, sektörün artan inceleme ve yasal zorluklarla karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi.

Pazar günü Kraken, müşteri fonlarının kötüye kullanıldığı ve ABD yasalarına göre bir menkul kıymet kuruluşu olarak gerekli kayıtlar olmadan faaliyet gösterdiği iddiasıyla şirkete karşı bir dava başlatan SEC’in hedefinde bulundu. SEC’in davası, belirli kripto varlıklarını menkul kıymet sözleşmeleri olarak tanımlıyor ve Kraken’i çeşitli finansal hizmet rollerinde kayıtsız operasyonlarla suçluyor. Kraken, bu tür düzenleyici eylemlerden kaynaklanan potansiyel yenilikçiliğin engellenmesi ve Amerikalı tüketicilere zarar verilmesi konusundaki endişelerini dile getirerek bu iddialara itiraz etti.

Bu olaylar ışığında Powell, Binance’in 4,3 milyar dolar ödemeyi kabul ettiği ve CEO’su Changpeng Zhao’nun istifa ettiği ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ile yaptığı son soruşturma ve anlaşmanın sonucunu tartışmak üzere bugün sosyal medyaya çıktı. Powell, kripto sektöründeki uzun vadeli vizyonerlere geleceği şekillendirmedeki rolleri için övgüde bulundu ve kara para aklamayı önleme ihlalleri de dahil olmak üzere Binance’deki yasal sorunlara dikkat çekti. Ayrıca hissedarların rakiplerin hızlı büyümesine ilişkin sorularına da yanıt verdi.

Bu tartışmaların ortasında Powell, kullanıcıları kripto para alanına uygun şekilde entegre etmek için Müşterini Tanı (KYC) önlemlerine duyulan ihtiyacın altını çizdi. Özdenetimin sektörün itibarını arttırmak için gerekli olmakla birlikte, tüm piyasa katılımcıları için daha adil bir ortam yaratılmasına da yardımcı olduğunu vurguladı.

Zhao’nun istifasının ardından Binance’in yeni CEO’su Richard Teng, borsanın mali sağlığı konusunda paydaşlara güvence verdi. Bu arada Matrixport’tan analistler, Binance gibi kripto borsası devleri için rekabetin 2026 yılına kadar yoğunlaşacağını tahmin ediyor.

Powell’ın açıklamaları, kripto para borsalarının bir yandan inovasyonu teşvik ederken ve tüketicinin korunmasını sağlarken diğer yandan gelişen düzenleyici ortamda nasıl yol alabileceğine dair daha geniş bir konuşmayı yansıtıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın