medyauzmani.com

Kripto opsiyon yatırımcıları Bitcoin volatilitesini short’lamaya devam ediyor – World Digital Media News


Bitcoin’de (BTC) bir volatilite patlaması yaşanacağına dair çok fazla söylenti var. Yine de bazı kripto trader’ları, volatiliteyi short’lama eğilimlerini sürdürüyor, trader’lar fiyat türbülansına karşı bahis oynamaya devam ediyor.

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi Bitcoin, 24 Temmuz’dan bu yana 29 bin ila 30 bin dolar aralığında işlem görüyor. Bu da dört haftalık 30–32 bin dolar performansının altında kalıyor. Kripto paranın fiyatı 21 Haziran’dan bu yana günlük artışlarda yüzde 4’ü geçemiyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in tarihsel (realized) ve zımni (implied) volatilitesini ölçen temel metrikler oldukça düşük seviyelere geriledi.

Volatilitenin mean reversion (ortalamaya dönme) hareketinden ve artan volatilite opsiyon fiyatlarını olumlu bir şekilde etkilediğinden, bazı piyasa katılımcıları dikkate değer fiyat dalgalanmaları bekliyor ve kâr elde etmek için BTC opsiyonlarına yatırım yapmayı düşünüyor. Buna “long volatility trade” deniyor.

Amberdata’nın türev yöneticisi Greg Magadini de dahil olmak üzere diğerleri ise “short trade” önermeye devam ediyor.

Magadini şöyle söylüyor:

Trader’lar volatiliteyi genellikle alım veya satım opsiyonları aracılığıyla short’lar. Bu strateji, realized volatilite (RV) ve zımni volatilitenin (IV) ortalamanın üzerinde olduğu sıralarda tercih edilir.

Haziran ayı ortalarında BlackRock, Invesco ve birkaç şirketin daha spot ETF başvurusunda bulunmasının ardından yükselen iyimserlik furyası, şimdilerde dinmiş gözüküyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun, konuyla ilgili nihai bir karar vermesi de aylar sürebilir. Ambardata verilerine göre Bitcoin’in 30 günlük opsiyon bazlı zımni volatilitesi yüzde 25. Bu da kısa vadeli opsiyonların ucuza gelmediğini gösteriyor.

Magadini, “ETF kararına kadar kayda değer bir şey olmayacağını düşünen long volatilite oyuncuları için fazla bir maliyet söz konusu. Spot, günlük açıdan daraldığı için realized volatilite zayıf kalmaya devam ediyor. Volatilitenin temel katalizörü olan ETF oldukça uzakta.” diyor.

Kripto varlık yönetimi firması Blofin’de bir volatilite trader’ı olan Griffin Ardern, volatilite satmanın kârlı bir ticari strateji olduğunu söyleyerek benzer bir görüş ifade ediyor:

Theta gain, short opsiyon satıcısı için satış süresine eşit kazanç sağlar. Zaman geçtikçe ve vade sonu yaklaştıkça opsiyon ucuzlar ve opsiyon satıcısı kâr elde eder.

Riskleri azaltma

Volatilite short’lamak veya opsiyon satmak oldukça risklidir ve piyasada ani değişimler olursa büyük kayıplara neden olabilir. Bu yüzden büyük bir sermaye ve uzmanlık gerektirir.

Magadini’ye buradaki riski azaltmanın yollarından biri out-of-the-money (OTM) opsiyonlar satın almak.

Out-of-the-money, alım opsiyonlarında uygulama fiyatının varlığın cari piyasa değerinin üstünde, satım opsiyonlarında ise altında olması durumu.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın