medyauzmani.com

Kripto oynaklığı, SVB piyasası çökerken 4 gün içinde 791 milyon dolarlık tasfiye ile FTX seviyelerine geri döndü.


ana prizler

  • Kripto para oynaklığı, FTX’in Kasım ayında düştüğü en son seviyelere geri dönüyor
  • 791 milyon dolarlık elden çıkarma, Perşembe ve Pazar günleri arasında yatırımcıları sarstı
  • Uzun pozisyonlarda 383 milyon $, yılın 48 saatlik dönemindeki en yüksek değer olan Perşembe ve Cuma günleri tasfiye edildi.
  • Mevduatın tamamen SVB’de yapılacağına dair haberler, Pazar günü geç saatlerde piyasayı yükseltti ve Bitcoin 22.000 $’ı geri alırken 150 milyon $’lık açığa satış yapan satıcı tasfiye oldu.
  • Fed’in fiyatları stabilize etmesine ve 2023’te bir sıçrama göstermesine rağmen, kripto para piyasası için uzun vadeli sonuçlar burada olumsuz ve yatırımcıları endişelendirmeli.

Bir kez olsun, çökmeyi yapan şifreleme değil. Bankacılık sektörü bu hafta sonu çılgınca dalgalandığından, trad-fi açıkça partinin dışında kaldığını hissediyordu.

Silicon Valley Bank (SVB), Lehman Brothers’ın en iyi Satoshi Nakamoto izlenimini yarattığı ve havada kaybolduğu (kelime oyunu değil) 2008’den bu yana bir ABD bankasının en büyük çöküşü anlamına gelen artık değil.

Drama, trad-fi’ye odaklanmış olsa da, kripto, çeşitli yayılmaların ağırlık kazanmasıyla hafta sonu boyunca güçlü bir şekilde toparlandı. SVB, dün gece kapatılacağı duyurulan Silvergate gibi kripto dostu bir bankaydı.

Bu, tüm finansal piyasaların dalgalı olduğu gerçeğiyle birleştiğinde, kripto para birimlerinin bir fırtına ile karşı karşıya olduğu anlamına gelir. Burada bazı hareketleri inceledik. katliamı özetlemek gerekirse.

Boşluk

Fiyatlardaki şiddetli dalgalanmalarla birlikte tasfiyeler kaçınılmazdı. Uzunlar perşembe ve cuma günleri kötü yakalanır, örneğin Bitcoin fiyatı 20.000 doların güneyine düştü.

Perşembe günü borsalarda 249 milyon dolarlık uzun vadeli tasfiyeler oldu ve Cuma günü ek 134 milyon dolar getirdi. 383 milyon dolarlık uzun tasfiyeler, bu yıl herhangi bir 48 saatlik dönemdeki en büyük tasfiyelerdi.

oynaklık

Açıklıklar açıkça volatiliteden kaynaklanmaktadır. Hareket aralığını incelemek için Bitcoin’e bakıldığında, oynaklık şimdi en son ne zaman görülen seviyelere geri döndü? FTX çöktü Kasım’da.

Aşağıdaki tablo, SVB’nin en son Sam Bankman-Fried Fun & Games’in halka açıklandığı sırada görülen %50’lik 3 günlük volatilite işaretine geri getirmesinden önce, metriğin istikrarlı bir şekilde yükseldiğini gösteriyor.

“Geçen Kasım FTX çöküşünden bu yana kripto pazarlarında nispeten sessiz bir hareket gördük.” dedi CoinJournal Direktörü Max Copeland. “SVB etkinliği, volatiliteyi geçen yılki tüm kripto para birimi skandalları arasında gördüğümüz seviyelere geri getirmek için çalıştı – sadece FTX değil, Celsius, LUNA, vs. bir değişiklik için fi.

Kripto para birimi geri dönüyor

Ama her şey yolunda ve iyi bitiyor. Veya bunun gibi bir şey, SVB ifşa olmasına rağmen, Fed dün gece kaotik bir hafta sonundan sonra SVB’deki tüm mevduatların dolacağını duyurdu.

Kurtarma paketi (eğer buna böyle diyebilirseniz, çünkü SVB hala batıyor) piyasalarda sorunun sistemik hale gelebileceğine dair korkuyu yatıştırdı. Kripto para birimleri geri dönüş yapıyor ve bitcoin bu yazı yazılırken 22.000 dolara kadar yükseldi. Ve bu sefer, Pazar günü tüm piyasada 150 milyon doların tasfiye edilmesiyle paçayı kurtaran şort oldu.

Belki de en büyük kazanan, dünyanın en büyük ikinci stablecoin’i olan USDC’dir. Stablecoin rezervlerinin %25’i nakitle destekleniyor. En önemlisi, rezervlerin %8,25’i (3,3 milyar dolar) SVB’de tutuldu ve stabilcoin hafta sonu birkaç büyük borsada 90 sentin altına düştü.

Yazının yazıldığı sırada, kripto para piyasası daha yüksek sıçradığı ve bitcoin fiyatı 24.000 doların kuzeyinde olduğu için döviz kuru büyük ölçüde toparlandı.

Şifreleme için sırada ne var?

Böylece, ani fırtına Kryptoland’da yıpranmış gibi görünüyordu.

Ancak, son birkaç gün başka bir ezici darbe oldu. Büyük kripto bankalarından üçü – SVB, Silvergate ve Signature – artık feshedildi. Bu bankalar, kripto para birimi şirketlerinin, bankacılık sektörünün normal bankacılık saatlerinin aksine, takas hizmetleri aracılığıyla kripto para birimine 7/24 artış sunmasına izin verdi.

Bu nedenle, kripto para piyasasında likidite ve hacim, halihazırda hacimlerin, fiyatların ve alan için faizin serbest düşüşünün görüldüğü bir yılın ardından daha da düşebilir.

Federal Rezerv’in mevduatları destekleme ve böylece stablecoin piyasasını ve daha geniş kripto para fiyatlarını istikrara kavuşturma müdahalesine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para birimi endüstrisi için uzun vadeli görünüm bu hafta sonu bir başka büyük darbe daha aldı. Ve Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük finans piyasası olduğundan, bu çok kötü bir haber.

Son birkaç ayda SEC’in düzenleyici baskısıyla birlikte 2023, bir bütün olarak sektör için daha da düşmanca ve gerileyen bir ortam yaratmada 2022’yi takip etti.

Dolayısıyla, kripto para birimi yatırımcıları son birkaç ayda bir fiyat artışı görmüş olabilir, ancak bu, büyük ölçüde borsa tarafından yönlendirilen bir korelasyon gibi görünüyor, çünkü sektördeki temel olaylar – düzenleme, daha fazla iflas, kripto dostu bankaların kapanması – henüz gerçekleşmedi. olumlu oldu

Verilerimizi kullanırsanız, geri bağlantı kurmaktan memnuniyet duyarız https://coinjournal.net. Çalışmamızı bir bağlantıyla desteklemek, size veri analitiği araştırmaları sunmaya devam etmemize yardımcı olur.Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın