medyauzmani.com

Kripto paralar haftaya nasıl başladı? Bu hafta piyasayı etkileyecek önemli gelişmeler – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Kripto para piyasaları hafta sonuna yatay başladıktan sonra kapanış gününde gelen alımlarla yönünü yukarı çevirdi.

Toplam piyasa değeri, dün yaklaşık %2 değer kazanırken 1,41 trilyon dolara ulaştı. Ortalama işlem hacmi ise hafta başlangıcında zayıf seyrederken ortalama 40 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin, haftaya 36.500 dolar seviyesinden bulduğu destekle 37.000 dolar bandında başladı. Piyasa genelinde de olumlu havanın devam etmesiyle kısmi kazanımların geldiği görülüyor. Ethereum, dünden bu yana %2,5’e yakın değer artışıyla yeniden 2.000 dolar bandına geri döndü. Piyasa değeri yüksek kripto varlıklar arasında LINK, %5 bandında yükselişle öne çıkarken SOL, %1,3 düşüşle en çok gerileyen kripto para oldu.

Geçen haftaki işlemlerde kâr satışlarının öne çıkmasıyla piyasada kısmi bir gerileme gerçekleşti. Bu hafif düşüş yönlü harekette SEC’in Bitcoin ETF başvurularını bir kez daha ertelemesi etkili oldu denebilir.

Bazı piyasa yorumcuları ise kripto paraların haftaya olumlu görünüm ile başlamasını Arjantin’deki son gelişmelere bağladı. Bu isimlerden biri olan Michael Saylor, Bitcoin’deki artışının Arjantin’deki seçim sonuçlarına bağlı olduğunu söyledi. Ülkedeki enflasyon 3 haneli rakamlara ulaşırken önemli bir endişe kaynağı olarak görülüyor. Bazı kripto savunucuları ise Arjantin’in Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma aracı olarak kullanılması gerektiği görüşüne sahip. Bu bağlamda Arjantin’de Bitcoin yanlısı Javier Milei’nin seçimleri kazanması, piyasa katılımcıları arasında memnuniyetle karşılandı.

Bu hafta kripto para piyasalarını etkileyebilecek önemli olaylar

Kripto para piyasalarını etkileme olasılığı olan gelişmeler arasında yarın FOMC tutanakları takip edilecek. Fed tutanakları bankanın faiz görüşü ve ekonomiye bakışı açısından detaylı bilgiler sunarken yatırımcılar, Fed yetkililerin geri kalanı için vereceği mesajları yakından takip edecek.

Fed yetkilileri mevcut verilere göre enflasyon konusunda iyimser görüşe sahip olsa da sıkılaşma sürecinin her zaman masada olduğu ve faizlerin uzun bir süre yüksek kalması durumunu göz ardı etmiyor.

Önemli ekonomik veriler arasında Çarşamba günü işsizlik başvuruları ve dayanıklı mal siparişleri izlenecek. Perşembe günü ABD’de piyasalar kapalı olacak ve Cuma günü yarım gün açık olacak piyasalar, PMI verilerini fiyatlayacak.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın