https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Kripto piyasaları Powell’ın konuşmasına nasıl tepki verdi? – Dünya Dijital Medya Haberleri

Kripto piyasaları Powell’ın konuşmasına nasıl tepki verdi? – Dünya Dijital Medya Haberleri


Kriptohaberleri.gen.tr – Fed Başkanı Jerome Powelldün ABD Senatosu Bankacılık Komitesi huzurunda BeslediAltı ay verdi

Powell’ın sözleri piyasa tarafından arı gibi yorumlansa da bu ayki faiz artışının 50 puan şeklinde olabileceği fikri ortada kaldı. Sonuç olarak, bazı piyasa yorumcuları Fed’in tahminini %5,5 – %5,75 olarak revize ettiler.

Fed başkanı, 10 yıllık gösterge faiz oranının %2 artırılması fikrini de reddetti. Hedefin son yıllarda enflasyonu düşük tutmaya yardımcı olduğunu savunan Powell, hedefi yükseltmenin daha yüksek enflasyona yol açacağına inandığını söyledi.

Tüm bu görüşleri dikkate alan Fed Başkanı, güçlü ekonomik veriler sonrası merkez bankasının faiz artırımlarında daha agresif olacağı mesajını verdi. Piyasa yorumcuları ise Fed’in 50 baz puana dönmesini piyasayı alt üst edecek bir gelişme olarak görüyor.

Powell’ın konuşmasının ardından ABD borsasının kötü bir günde kapandığı ortaya çıktı. Nasdak, S&P500’ün değeri Peki Dow Jonesdün günü ortalama %1,5 düşüşle kapattı. dolar endeksi%1’den fazla artarak 105’e yükseldi.

Kripto piyasalarında yanlış anlamalar devam ediyor

Kripto para piyasalarında volatil hareket yerini dibe bıraktı. BitcoinDünden bu yana %2’lik bir düşüşün ardından 22.000$’a düştü. EthereumSabah 1.550$ bölgesinde işlem görüyor ve %1’den fazla getiri sağlıyor.

İlk 10 kripto para birimi arasında yer alan XRP, %1’lik kârını sürdürürken, diğer para birimleri negatif seyrini sürdürüyor. Kardan (ADA), Çokgen (MATİK) ve dogecoin (DOGE), %2,5’ten fazla bir düşüş kaydetti.

Kripto para piyasaları genel olarak düşüş eğiliminde olsa da, Powell’ın konuşmasına çok az tepki geldi. Bu, Powell’ın fiyat konusundaki şahin görüşlerinin beklendiği gibi olduğu şeklinde de yorumlanabilir. ABD Cuma günü açıklanacak Tarım Dışı Faaliyetler veriler ise Fed’in faiz kararında faydalı olacağı için riskli piyasalarda oynaklığın artmasına neden olabilir.

Author: Günay Caymaz

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın