https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Kripto şirketlerine yapılan yatırımlar Ocak ayında %91 düştü – World Digital Media News

Kripto şirketlerine yapılan yatırımlar Ocak ayında %91 düştü – World Digital Media News


Kripto endüstrisindeki yatırım hacmi Ocak ayında bir yıl öncesine göre yüzde 91 düştü. Yapılan kontratların çok uzun vadeli olduğu düşünüldüğünde FTX’in kasım ayında yaşadığı fon sıkıntısı bu sonuçlara tam olarak yansımayabilir.

CoinDesk’in verilerine göre, risk sermayesi (VC) ve özel kripto girişimlerine yapılan yatırımlar Ocak 2022’de 6 milyar dolardan bu yılın Ocak ayında 548 milyon dolara düşerken, işlem sayısı 166’dan 62’ye düştü.

2022 rakamı bir boğa piyasası olduğu için iki yılı karşılaştırmak zor olsa da Ocak 2022’de 32 milyar dolardan FTX satışı da dahil olmak üzere 100 milyon dolar değerinde 17 yatırım yapıldı.

CeFi’den uzaklaşmak FTX’in hızlı düşüşü, kripto ticaretindeki her türlü merkezileştirme (CeFi) hakkında şüphe uyandırdı ve birçok kişiyi dijital para birimlerinin (DeFi) ve merkezi olmayan borsaların (DEX) daha iyi olabileceğine ikna etti.

CoinDesk tarafından derlenen bağış toplama verilerine göre, CeFi’nin satışlarının bu yıl Ocak ayında yüzde 99 düşüşle 22.8 milyon dolara gerilemesi, yatırımcıların temkinli bir yaklaşım izlediğinin bir işareti.

Ayrıca yatırım turunu başarıyla tamamlayan CeFi şirketlerinin DeFi ile de ortaklıkları bulunuyor. Bunun iyi bir örneği, FTX ABD’nin eski başkanı Brett Harrison tarafından kurulan ve 5 milyon dolar fon toplayan Architect’tir.

CoinDesk’in verilerindeki bir başka nokta da inşaat projelerinin yüzde 59 düşüşle 357 milyon dolara düşmesiydi.

Altyapı girişimleri Blockstream 125 milyon dolar, QuickNode ise 60 milyon dolar topladı.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlandı.

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın