medyauzmani.com

Kripto varlık yatırım fonları 10 haftalık yükseliş serisinde rekor giriş kaydetti  – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Kripto varlık yatırım fonları, geçen hafta toplam 176 milyon dolar net giriş kaydetti.

Kripto fonlarına talep artışı devam ederken fonlar 10 haftadır giriş görmeye devam ediyor. CoinShares verilerine göre bu süreçte kripto yatırım fonları, şirketlerin yönetimi altındaki varlıkların %4’üne denk gelen 1,76 milyar dolarlık fon çekti.

Bu yükseliş serisi, 2021 Ekim döneminde ABD’de vadeli Bitcoin ETF’in piyasa sürülmesinden bu yana en büyük giriş anlamına geliyor. Bunun yanında yatırım şirketlerinin yönetimi altında toplam varlıklar, bu yıl %107 oranında artış oldu. Bu yıl şirketler, 46,2 milyar dolar toplarken yükselişe rağmen bu değer, boğa sezonunun yaşandığı 2021 yılında tüm zamanların en yüksek değeri olan 86,6 milyar doların oldukça altında.

Varlık bazında bakıldığında her hafta olduğu gibi Bitcoin fonları, 133 milyon dolar toplayarak en çok ilgi gören yatırım aracı oldu. Bitcoin’in düşüşüne odaklı Bitcoin Short ürünü de geçen hafta 3,6 milyon dolarlık kısmi bir giriş gördü. Ethereum fonlarına da talep devam ediyor. Geçen hafta itibarıyla 31 milyon dolara yakın fon toplayan Ethereum yatırım ürünleri, son 5 haftada 134 milyon dolara yükseldi. Böylece Ethereum fonları, yıllık bazda 10 milyon dolar tutarında net girişe ulaştı. Solana fonları ise Bitcoin ve Ethereum’dan sonra 4,3 milyon dolar ile en çok para girişi görülen altcoin fonu oldu.

Bölgesel bazda ise Kanada, Almanya ve ABD piyasaları kripto yatırım ürünlerine yönelik talebi yönlendiren bölgeler oldu. 

CoinShares verileri aynı zamanda Blockchain sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisselerine olan talep artışının 7 haftadır devam ettiğini gösterdi. Geçen hafta itibarıyla bu hisseler 17,4 milyon dolar giriş görürken bu Temmuz 2022 döneminde bu yana en yüksek giriş olarak kaydedildi.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın