medyauzmani.com

Kripto yatırımcıları, sermaye kazancı vergisinin getirilmesinden sonra Portekiz’den kaçacak mı?


Son birkaç yılda Portekiz, kripto para birimi yatırımcıları için güvenli bir liman haline geldi.

Pandemi boyunca bu kadar çok kişinin hareket etmesi ve kripto para birimlerinin birbiri ardına hızla yükselmesiyle, halı artık onların altından çekiliyor.

Portekiz hükümeti, 2023 ulusal bütçesinin bir parçası olarak kripto para birimi için yeni bir vergi politikası önerdi.Tüm mali konuları kapsayan 450 sayfalık belge, kripto para birimi kazançları üzerinden %28’lik bir sermaye kazancı vergisi içeriyor.

Portekiz’de %28’lik bir sermaye kazancı vergisi normdur; bu, artık kripto para birimleri ve braddies için bir cennet olmadığı anlamına gelir. Ücretsiz kripto para transferlerinde %4 vergi ve belirli durumlarda daha fazla damga ücreti uygulanır.

Ancak en önemlisi, bir yıldan uzun süredir tutulan kripto para satışlarından elde edilen kazançlar yine de bu vergiden muaf tutulacak. Bu, önerilen sermaye kazancı vergisinin aslında bir ticaret vergisi olduğu anlamına gelir.

Portekiz zaten bunu ima etti

Bu hareket sürpriz olmadı. Maliye Bakanı Fernando Medina, Mayıs ayında kripto para birimini net sermaye kazançlarına getirme hareketinin er ya da geç geleceğini duyurdu.

Karar, kripto para birimini nakit yerine bir yatırım olarak yeniden sınıflandırma hareketini takip ediyor, bu da artık sermaye kazancı vergilerine düşeceği anlamına geliyor.

Lizbon ve Madeira

Portekiz’in başkenti Lizbon, kısmen (eskiden) gevşek kripto yasaları nedeniyle Avrupa kripto merkezlerinden biri olarak görülüyor. Portekiz ayrıca, kripto yatırımcılarını daha fazla çeken birçok ülkeden daha kolay bir ikamet yolu sunuyor.

Bunun gelecekte işleri nasıl etkilediğini görmek ilginç olacak. Avrupa’da kendilerini kripto sıcak noktaları olarak kurmak için yargı bölgeleri arasındaki yarış rekabetçi. Futbol yıldızı Cristiano Ronaldo’nun geldiği Portekiz adası Maderia, Miami’deki en son Bitcoin Konferansında Bitcoin’i yasal ihale olarak ilan ederek bir niyet sinyali gönderdi.

İsviçre’de küçük bir kasaba olan Lugano, Avrupa’da Bitcoin’in fiili yasal ihale olduğu diğer tek yer. Bitcoin’e ek olarak, Tether stabilcoin de fiili yasal ihale iken, Lugano’nun kendi stabilcoin’i de yapım aşamasında.

son düşünceler

Ayı piyasası kükrerken ve yatırımcılar her yerde zarar görürken, sermaye kazancı vergisinin getireceği kazançların güvence altına alınması gerektiğini hatırlamak zorunludur.

Bu nedenle, bir sermaye kazancı vergisi getirme hareketi kısa vadede muhtemelen zarar görmeyecektir. Bir yıldan daha uzun bir süre önce elde edilen kazanımların bağışık olduğunu unutmayın. Bitcoin’in on bir ay önce 69.000 dolardan işlem gördüğü göz önüne alındığında, pek çok tüccarın bu %28’lik vergiden endişe duyması pek olası değil. Olumlu tarafı?

Bununla birlikte, Lugano ve başka yerlerde dijital paraları için lobi yapmaya devam ederken, kripto meraklılarının başka yerlerde alışveriş yapmaya başlayıp başlamadıklarını izlemek ilginç olacak.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın