https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Kriptonuzu güvence altına almak için donanım cüzdanları nasıl kurulur?

Kriptonuzu güvence altına almak için donanım cüzdanları nasıl kurulur?


Genellikle “soğuk depolama” cihazları olarak bilinen donanım cüzdanları, özel anahtarları kullanıcının kolayca erişebileceği bir cihazda saklayan bir tür kripto para cüzdanıdır. Donanım cüzdanları, özel anahtarlarınızı çevrimdışı olarak saklar, bu da onları hacklenmeye karşı korur ve kripto para birimleri ve NFT’ler gibi değerli varlıkları depolamak için uygundur. Nakit ve dijital varlıklara güvenli erişim için sahipler, ihtiyaç duyduklarında donanım cüzdanlarının kilidini açabilirler.

Güvenlik birincil endişenizse, donanım cüzdanları sizin için en iyisidir. Donanım cüzdanlarının ne olduğunu ve sıcak cüzdanlardan nasıl daha iyi olduklarını anlayalım.

Donanım cüzdanı nedir?

Donanım cüzdanları, kripto paraları ve diğer sanal varlıkları sanallaştırılmamış bir ortamda depolamak için güvenli bir yol sağlar. Çevrimdışı yaptığı için cüzdan kurtarma parolanızı, gizli anahtarlarınızı ve PIN’inizi kaydetmek için en güvenli yerdir. Defterler ve diğer cihazlar, fiziksel yollarla hırsızlığı önlemek için güvenli bir çip kullanır.

Kripto para belirteçlerinizi güvence altına almak için bir donanım cüzdanı kullanın (ancak hiçbir cüzdan tam güvenlik sağlayamaz). Jetonlarınızın tedarikini yönetebilir ve istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden transfer yapabilir ve alabilirsiniz. Cüzdanı internet bağlantısının olduğu her yerde kullanabilirsiniz.

özel anahtarlar

Kullanıcılar, “özel anahtar” adı verilen uzun alfanümerik bir numarayla, işlemleri doğrulamak için güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan dijital paraya güvenli bir şekilde erişebilir, bunları toplayabilir ve aktarabilir.

Blockchain teknolojisi temel olarak bu güvensizlik ilkesine dayanmaktadır. Amacı, sistemi kötü niyetli aktörlerin saldırılarına karşı daha dayanıklı hale getirirken kullanıcılarından daha az güven talep etmektir. Özel anahtarlar ile mali işlerinizi kendi kontrolünüz altında tutarak, başka hiç kimsenin bunlara erişmemesini sağlarsınız. Herhangi bir kişi veya kuruluşun sistemi manipüle etmesi veya kontrol etmesi mümkün değildir.

Özel anahtar, kolayca bulunabilen ve dağıtılabilen açık anahtardan farklıdır. Özel anahtarınızı kaybederseniz, donanım cüzdanınıza erişilemez. Özel anahtarınızı bilen herkes sizin adınıza alışveriş yapmak için cüzdanınızı kullanabilir. Bununla ilgili güvenlik endişeleri nedeniyle özel anahtarınızı asla çevrimiçi olarak ifşa etmemelisiniz.

Faydaları: Donanım cüzdanı neden daha iyidir?

Donanım cüzdanı kullanmanın yazılım cüzdanına göre en önemli avantajı, hassas finansal verilerinizin asla internet üzerinden gönderilmemesidir. Çoğu cüzdan, ya internete bağlı oldukları ya da akıllı telefon ya da kalıcı bir internet bağlantısına dayanan bir bilgisayar gibi çevrimiçi bir cihaza kurulduğu için dolandırıcılığa karşı savunmasızdır.

1. Salata

Donanım cüzdanları, saklanan kripto para biriminiz üzerinde size tam güç vererek özel anahtarlarınızın sorumluluğunu size verir. Soğuk bir cüzdanınız varsa, özel anahtarınızı şifrelenmiş cihazın dışında hiçbir yere girmeniz gerekmez. Parolanız bilgisayar tarafından gönderilmediği, saklanmadığı veya kullanılmadığı için hırsızlık veya bilgisayar korsanlığı riskine karşı güvendedir.

2. İsteğe bağlı yedekleme

Cüzdanınızı kaybederseniz ve tohum ifadeye sahipseniz, bunu özel anahtarınızı yeniden oluşturmak ve yeni bir cüzdanda paranıza yeniden erişim kazanmak için kullanabilirsiniz.

3. Geliştirilmiş güvenlik

Defter benzeri bir kripto para cüzdanı oluştururken tüketiciler için veri ve finansal güvenlik bir sonraki önceliktir. Bu, Bitcoin ve Ethereum gibi yanlış veya hileli bir işlemi tersine çevirmenin zor olduğu merkezi olmayan defter sistemleri için özellikle önemlidir. Sonuç olarak, tüketicilerin paralarının çalınması veya yanlış bir yere teslim edilmesi durumunda paralarını geri alma olasılığı tamamen düşüktür.

4. Sınırsız

Donanım cüzdanları, özel anahtarlarınızı bir cihazda internete maruz bırakmadan saklayarak ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. Bütçenize fazladan 50-250 ABD doları eklerler ve kurulumu zor olabilir, ancak verileriniz tamamen çevrimdışı tutularak daha yüksek düzeyde koruma sağlarlar.

Bir donanım cüzdanı nasıl kurulur?

Bir donanım cüzdanı kurmak aşağıdaki adımları içerir:

1. Cihazı satın alın

Bazı donanım cüzdanlarına yalnızca üreticilerinden çevrimiçi olarak erişilebilirken, diğerlerine Best Buy ve Walmart gibi perakende satış noktalarında bulunabilir. Sonunda geldiğinde, açmanız gerekecek ve hatta bir PIN ayarlamanız gerekebilir.

2) Yazılımı indirin

Bir donanım cüzdanı kullanarak kurulum yapmak ve para transferi yapmak istiyorsanız, uygun yazılımı indirmeniz gerekecektir. Belirli uygulamalarda yerleşik olan yeteneklerin yardımıyla, masaüstü cüzdanınızı bir borsaya veya merkezi olmayan finansal yazılıma da bağlayabilirsiniz. 12 veya 24 kelimelik ilk ifadenizi güvenli bir yere kaydedin ve kullanmaya hazır olana kadar saklayın.

3. Cihazınızı bağlayın

Jetonları donanım cüzdanınızdan çevrimiçi bir hizmete çeşitli şekillerde aktarmak mümkündür. Bazı gadget’lar bilgisayarınıza bir USB kablosu kullanarak bağlanırken, diğerleri kablosuz bağlantı kurmak için bir QR kodu veya WiFi kullanır. Cihazınızın talimatları bunun nasıl yapılacağını açıklamalıdır.

4. Cüzdanınıza bir kripto para birimi koyun

Bu hizmetler tarafından sağlanan belirli yetenekleri kullanarak kripto para satın almak ve çevrimdışı koruma için soğuk bir cüzdana aktarmak mümkündür. Cüzdan adresinizi kullanarak cüzdanlar arasında veya bit indeksi AI gibi bir borsadan belirteçleri aktarabilirsiniz.

Çözüm

Donanım cüzdanları çok güvenlidir ancak herkes için ideal değildir. Donanım cüzdanları, yeni gelenler için kullanımı kolay olmayan işlemler ve ayarlarla genellikle karmaşıktır. Bir donanım cüzdanı kullanıyorsanız, kaybolması, çalınması veya hasar görmesi ihtimaline karşı sık sık yedeklemeniz gerekir.

Sıcak cüzdanların rahatlığından çok güvenliğe değer verenler için, donanım cüzdanları gidilecek yoldur.

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın