https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Küresel Kripto Çöküşü: Son mu Yoksa Yeni Bir Başlangıç ​​mı?

Küresel Kripto Çöküşü: Son mu Yoksa Yeni Bir Başlangıç ​​mı?


  • Cryptocurrency ve ilgili volatilite ve riskler.
  • Merkezi olmayan finansın (DeFi) etkisi de dahil olmak üzere kripto para biriminin uzun vadeli uygulanabilirliği nedir?
  • Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) Kripto Para Biriminin Kalıcı Olduğunun Kanıtı mı?

2000’li yıllarda demokratikleşmelerinin ardından 1990’larda ilk kripto para birimi işlemlerinin ve dijital belirteçlerin piyasaya sürülmesinden bu yana, kripto para piyasasında mevcut kriz emsalsiz.

2020’nin sonlarında Bitcoin, henüz toparlayamadığı büyük bir dalış yaptı. Bu hızlı düşüş, tahmin edilmesinin daha az zor olduğu varsayılan bazı “sabit paraların” rahatsız edici ölümüyle tartışılıyor.

Bu, özellikle FTX tartışmasında olduğu gibi dolandırıcılıkla suçlandıktan sonra, bir zamanlar önde gelen kripto para birimlerinin düşüşüyle ​​daha da kötüleşiyor. Önde gelen tüm işlem platformları arasında FTX, kariyerinin zirvesindeyken 1 milyon kişiye hizmet vererek üçüncü sırada yer alıyor.

Yankılarının yatırımcılar üzerinde büyük bir etkisi oldu ve uzmanlara göre bu, önümüzdeki birkaç sezon boyunca kripto varlıkların benimsenme oranını kesinlikle sınırlayacak.

Volatilite saati işliyor

Bir dijital para birimiyle değiştirilebilen jetonlar, bir tür kripto varlığıdır (Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri gibi). Güvenlik belirteçleri, bir bitcoin bankası gibi ticari yardım botları aracılığıyla bir şirkete yatırım yapmak için kullanılır ve sahibine o şirkette bir pay verirken, belirteçler oluşturulduktan sonra bitmiş bir mal veya hizmete erişim için değiştirilir.

Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak, stablecoin’ler, ABD doları, altın gibi bir emtia veya banka mevduatı (hisse senedi veya bono gibi) gibi bir yatırım aracı gibi dijital bir işlem defterinden başka bir şeyle desteklenir.

Günlük haberler, Bitcoin’in düşüşüyle ​​ilgili makalelerle dolu. Bu ilk kez değer kaybetmese de, 2020’nin sonlarından bu yana en büyük kayıp ve bu nedenle özel bir ilgiyi hak ediyor.

Faiz oranları yükseldiğinde yatırımcılar bu riskli yatırımlardan kaçtı ve bu da çöküşe katkıda bulundu. Bitcoin düzeliyor olabilir, ancak eski ihtişamına ulaşması için kat etmesi gereken uzun bir yol var.

Kripto para birimlerinin son zamanlarda gördüğü medya ilgisi, birçok insanın uzun vadeli uygulanabilirliği konusundaki endişelerini artırdı. İkincisinin düzenlenmemiş pazarları, yüksek oynaklık seviyeleriyle bilinir ve genellikle spekülasyonla ilişkilendirilir.

Aslında BBC, 2021’de bitcoin aklamada %30’luk bir artış bildirdi. Görevi tüketicileri korumak olan ABD Federal Ticaret Komisyonu’na göre, yatırımcılar 2021’de dolandırıcılık planlarına 1 milyar dolardan fazla kripto para birimi kaybetti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, paralarını dolandırıcılığa kaptıranlar yatırımlarından çok az getiri elde ettiler.

Kripto, 1 milyar kullanıcı için ticaretin can damarı görevi görüyor

Bununla birlikte, kripto para biriminin iş kullanımı yavaş da olsa artıyor. Kurumsal sosyal sorumluluk eğiliminin etkilerini inceleyen uzmanlara göre, Starbucks ve McDonald’s da dahil olmak üzere halka açık birçok şirket Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeye başladı.

Bitcoin orada yasal ödeme aracı olarak kabul edildiğinden, bu özellikle El Salvador’daki konumları için geçerlidir.

Japonya aktif olarak Bitcoin’i bir para birimi olarak benimsemeye çalışmasa da, Japon e-ticaret devi Rakuten dahil bazı şirketler bunun yerine kripto para birimlerini kabul etmeye karar verdiler.

Müşterilerine sunulan ödeme yöntemleri yelpazesini genişletme ihtiyacından motive olduklarını iddia ediyorlar.

Kripto para kullananların sayısı her yıl artıyor. Örneğin Crypto.com borsa platformu, 2021’in sonuna kadar 295 milyondan fazla kullanıcının kripto para piyasasına katılmış olacağını tahmin ediyor. Aralık 2022 itibariyle, platform 1 milyar kullanıcı öngördü.

Ek olarak, geleneksel bankacılık seçenekleri güvenilir veya güvensiz olanlar, merkezi olmayan bir finansal sisteme erişmek için kripto para birimini kullanabilir. Gerekçeler arasında El Salvador valisi, ülkenin daha az varlıklı vatandaşlarına alternatif bir bankacılık sistemi sağlamak için bitcoin’i yasal para olarak tanımayı teklif etti.

Matematiksel salınıma tanık olmak için kodlayıcı

Kripto para birimlerinin uzun vadeli uygulanabilirliği, merkezi olmayan finansa (DeFi) artan ilgi ve meta evrenin olgunluğu dahil olmak üzere bir dizi faktörden etkilenir. Kararlı para birimleri, merkezi olmayan finansal sistemlerin işleyişini kolaylaştırmak için sıklıkla kullanılır.

Benzer şekilde, birbirine bağlı 3B simüle edilmiş gerçekliklerin bir koleksiyonu olan metaverse, mallar ve hizmetler için kripto para birimi ödemelerini kabul eder.

Kripto varlık piyasasındaki son çöküşe rağmen, endüstri uzmanları, özellikle kripto destekli ürünler biçimindeki merkezi olmayan finansın devam edeceğinden eminler. Bunun nedeni mevcut pazar ve rekabettir.

Ek olarak, kripto parayla ilgili piyasalardaki son keskin düşüşün bazı katılımcıları yok etmesine rağmen, bunun aslında olumlu bir gelişme olduğuna inanıyorlar.

Bu katılımcılar, kripto varlık piyasalarının değerinde önemli bir düşüşün sadece kaçınılmaz olmadığını, aynı zamanda piyasa dengesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olacağı için faydalı olduğunu savunuyorlar.

Gümüş astar: Kripto para birimi karanlık bir attır

Dijital para birimlerinin burada kalacağına dair bir başka kanıt, merkez bankaları tarafından blok zincirleri ve dijital para birimleri (CBDC’ler) biçiminde madeni paraların piyasaya sürülmesidir. Aslında, Kanada Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimi oluşturma planları geliştiriyor.

Kurum, CBDC’lerin, Kanada Bankası tarafından çıkarıldığı takdirde, “Kanada Bankası tarafından yetki verildiği takdirde, tıpkı banknotlar gibi, dolar tutarlarını Kanada doları cinsinden tutacak (bu) resmi dijital para” olacağını iddia ediyor.

Bahamalar’ın kum doları ve Nijerya’nın nairası, benzer para birimleri (eNaira) üreten ülkelere sadece iki örnektir. CBDC’ler, spekülasyon veya tahmin için değil, günlük ticarette kullanım için tasarlanmaları bakımından özel olarak üretilen dijital para birimlerinden (Bitcoin veya Ethereum gibi) farklıdır. Fayda açısından, nakit ile eşittirler.

İhraç eden ülkelerde maliye ve para politikalarının uygulanmasını kolaylaştırmanın yanı sıra, merkez bankası dijital para birimlerinin bir başka amacı da normal bankacılık sistemine erişimi olmayanlar arasında finansal katılımı artırmaktır.

Kripto para birimleri, hem metaverse’deki kripto para birimleri dünyasındaki gelişmeler hem de CBDC’lerin ortaya çıkışı sayesinde burada kalacak.

Esnekliği nedeniyle, kripto varlıkların fiziksel tezahürleri, onları mümkün kılan temel teknolojiye (esas olarak blokajlar) ve son kullanıcılardan ve/veya finansal destekçilerden gelen talepteki döngüsel dalgalanmalara uygun olarak zaman içinde değişecektir.

Yayın Global Cryptocurrency Çöküşü: Son mu Yoksa Yeni Bir Başlangıç ​​mı? İlk olarak CoinJournal’da yayınlandı.

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın