medyauzmani.com

NVIDIA Yaptırımlara Karşı Üretim Hızını Artırdı!


ABD hükümeti geçtiğimiz günlerde gerekli izinler olmadan AI grafik kartlarının Çin’de ve yurtdışında piyasaya sürüldüğünü duyurdu. RusyaTürkiye’ye ihracatına kısıtlama getirdiğini açıkladı. Bu kararın ardından tüm gözler yapay zeka teknolojisi ile çeşitli ekran kartları üreten NVIDIA, AMD ve Intel’e çevrildi.

NVIDIA, AI Grafik Kartlarına Talebi Artırıyor

ABD hükümeti tarafından alınan bu karar, NVIDIA’nın AI destekli GPU’larını Rusya ve Çin’e ihraç etmek için lisans gereksinimlerine ilişkin bir bildirim aldığını duyurmasıyla kısa süre önce ortaya çıktı. Bu kısıtlamanın Mart 2023’ten itibaren yürürlüğe gireceği bildiriliyor.

NVIDIA GeForce RTX 4090 ve RTX 4080 lansmandan önce ortaya çıktı!

NVIDIA, A100 ve H100 grafik kartlarının yanı sıra AMD Instinct MI100 ve MI200 modellerinde imza attı ve yeni yasa uyarınca Çin ve Rusya’ya ihraç edilemez. Ayrıca yakın zamanda tanıtılması beklenen Intel “Ponte Vecchio” da etkilenen ürünler arasında yer alacak.

Yaptırımların yürürlüğe girmesine yaklaşık 6 ay kala şirketler harekete geçti. NVIDIA, bu süre zarfında üretimi artırmak için önemli adımlar atıyor. Şirket, TSMC’li büyük miktarda A100 “Amper” ve H100 “Hopper” ekran kartı sipariş etti. Bu nedenle NVIDIA, söz konusu grafik kartlarını Mart ayından önce Çinli şirketlere teslim etmeyi planlıyor.

Gelişmelerden sonra yapay zeka destekli ekran kartlarının yüksek oranı NVIDIA için de bir fırsat. Şirket, kripto para birimlerinin çöküşü ile grafik kartı pazarında büyük zarar gördü. NVIDIA, özellikle oyun oynamak için tasarlanmış grafik kartlarının pazarlanmasında çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır.

Yaptırımlar öncesinde NVIDIA üretim açısından önemli adımlar atarken AMD ve Intel’in de benzer bir yol izleyerek siparişlerini artırmaları bekleniyor. Peki, ABD yaptırım kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Tam Gemi Şok Testleri Çin Halk Cumhuriyeti Rusya Gamegar Teknoloji Haberleri

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın